معرفی گل استکانی، پامتوسط، الوان « شرکت گلبرگ پامچال :: اصلاح ، تولید و توزیع انواع بذر گلهای زینتی ، سبزیجات و صیفی جات

معرفی گل استکانی، پامتوسط، الوان

هدر

جا عکس

نام فارسی (Persian name):

گل استکانی

کد محصول(Product code):

۱۸۰

نام علمی (Scientific name):

Campanula spp

خانواده (Family):

Campanula ceae

نام انگلیسی (Common name):

Beardedbell flower

خصوصیات (Specifications):

داشتن گل‎های رنگارنگ و برگ‎های طوقه‎ای زیبا

رنگ گل (Flower color):

انواع گل استکانی طیف گسترده‎ای از رنگ‎های آبی، بنفش، صورتی، سفید و…را دارد

ارتفاع (Height):

۳۰ تا ۷۰ سانتیمتر

پهنا یا سایهانداز “Canopy or Spread“:

بسته به شرایط آب و هوایی ۲۰-۳۰ سانتیمتر است

فاصله کاشت (Planting distance):

۳۰ تا ۵۰ سانتیمتر

تعداد بذر در هر گرم(Number of seeds per gram) :

۱۷۰۰۰-۸۵۰۰ بذر در هر گرم

مقدار بذر مورد نیاز (Seed amount):

۱ گرم یا ۱۵۰۰ بذر برای ۱۰۰۰ بوته

دمای مناسب جوانه زنی(Optimal temperature for germination):

در دمای ۲۰-۱۵ درجه سانتیگراد در مدت ۱۸-۱۵ روز

دمای مناسب رشد (Optimal temperature for growing):

۲۲-۱۸ درجه سانتیگراد

زمان گل دهی (Flowering time):

اردیبهشت تا مردادماه (گیاه روز بلند است)

موارد مصـرف (uses):

استفاده به عنوان گیاه پوششی، گیاه گلدانی و گاهی به‎عنوان گل شاخه بریده (تنها در مورد گونه‎های پابلند)

 

برای دیدن شرح گیاه‎شناسی (Description) گل آهار مکزیکی اینجا کلیک کنید.

 

معرفی گیاه (Introduction):

 

جنس گل استکانی حدود ۴۰ گونه گیاه یک‎ساله و چندساله در ایران دارد که در مناطق مختلف کشور به‎خصوص مناطق کوهستانی و جنگلی پراکنش دارند. تمامی گونه‎ها از نظر فرم و اشکال رویشی و نیز رنگ گل متنوع هستند و به رنگ‎های آبی، قرمز، بنفش، سفید، صورتی و … دیده می‎شوند. تعدادی از این گونه‎ها اخیراً به‎عنوان گیاهان زینتی کاشته می‎شوند که برخی از آنها بومی ایران و تعدادی نیز غیر بومی هستند.

ازبین گونه های مختلف گل استکانی ،بیش ازهمه گونهBarbata در ایران کشت میــگرددهرچنـد که گل استکانــی ریــش‎دار

(Campanula barbata)بومی ایران نیست (به‎صورت طبیعی در ایران نمی‎روید) اما به‎عنوان گیاه زینتی در پارک‎ها، فضاهای سبز، باغچه‎ها، گلدانها و گلخانه‎ها پرورش می‎یابد.این گونه بومی نروژ،فرانسه،ایتالیاواروپامرکزی است. گیاه به‎دلیل داشتن گل‎های رنگارنگ و برگ‎های طوقه‎ای زیبا کاشته می‎شود که گل‎های آن جلوه خاصی دارد.

گونه‎های مختلف گل استکانی از نظر گلدهی روز بلند هستند و به طول روز بیش از ۱۴ ساعت نیاز دارند. اکثر گونه‎های این جنس بسته به شرایط اقلیمی کشور از اردیبهشت‎ماه تا اواخر تیرماه گل می‎دهند (گونه‎های خودروی) که در شرایط خاصی ممکن است تا پایان تابستان نیز ادامه یابد. در روزهای کوتاه گیاه عموماً تولید اندام‎های غیر جنسی می‎کند. برخی از گونه‎ها در صورت هرس شدن پس از گلدهی بهاره، در اواخر تابستان نیز به گل می‎نشیند.

مراقبت سالانه گل استکانی بدین ترتیب است که در فصل پاییز قسمت های هوایی گیاه را قطع میکنندو روی زمین را با مقداری کود دامی میپوشانند تا ریشه ی گیاه از سرما حفظ شود و در بهار چندین بار علف های هرز ان را وجین میکنند.

 

 

5da1fea001-Campanula_persicifolia_Blaklocka_bla_fylld1P

 

آبیاری(Irrigation) : 7653453

این گیاه نیاز متوسطی به آب دارد و آبیاری آن بهتر است به‎صورت منظم صورت گیرد. آبیاری بیش از حد باعث رشد غیرطبیعی، زردی و یا پوسیدگی ریشه و ساقه می‎شود.

 

 

u5UHnyTYpBOvv8mrIh9UI3kNe4w

 

نور (Light) : 7653453

 

این گیاه برای رشد ایده‎آل نیاز به آفتاب کامل دارد؛ با این وجود مرحله رشد رویشی گیاه زیاد حساس به نور نیست اما برای رفتن به فاز گلدهی به نور کامل خورشید نیاز دارد که در نیمه دوم بهار و اوایل تابستان میسر می‎شود. کاشتن آن در زیر سایه‎انداز سایر گیاهان به‎شرطی که نور کافی به گیاه برسد میسر است.

 

 

P5210018

 

دما(Temperature) :13e965e6aaa24904149ff04473b22747

 

این گیاه دمای میانه و خنک را میپسندد تا گرم.دمای حدود ۲۲-۱۸ درجه بهترین دما برای رشد و گلدهی آن است و مکانهای گرمتر به خصوص اگر همراه با نور شدید و مستقیم آفتاب باشد موجب کاهش و یا حتی عدم گلدهی آن میشود به همین دلیل در چنین مناطقی پیشنهاد میکنیم گیاه در مکانی کاشته شود که از ظهر به بعد از سایه برخوردار باشد و نور مستقیم آفتاب فقط در طی صبح که میانگین دمای روزانه پایینتر است به روی آن بتابد.رشد این گیاه و گلدهی تا دمای ۱۳-۱۰ درجه امکان پذیر است اما با سرد شدن و رسیدن دما به ۵-۳ درجه رشد گیاه متوقف شده و در دمای نزدیک صفر بخش هوایی گیاه از بین میرود.

گونه‎های چندساله در برابر سرما مقاوم هستند و به‎آسانی شرایط سخت زمستان را سپری و در بهار مجدداً رشد مینمایند. به‎نظر می‎رسد که شبهای خنک در گلدهی این گیاه نقش اساسی دارند و گیاه در مواقعی از سال که شبهای خنکتری دارد به گل می‎رود.

 

 

 

Campanula_persicifolia_Tehumardi_Saaremaa

 

خاک(Soil) :13e965e6aaa24904149ff04473b22747

گل استکانی به خاک مرطوب با زهکشی مناسب نیاز دارد. خاکهای سبک با زهکش مناسب برای رشد مطلوب این گیاه مناسب هستند. برای افزایش زهکشی و نیز تقویت خاک بهتر است از مقداری ماسه و کودهای آلـی استفاده شود. خاک‎های با عمـق تا ۴۰ سانتیـمتر و pH 6-8 (خاکهای آهکی)مناسب کاشت این گیاه هستند. برای تقویت مواد آلی خاک بهتر است از کودهای حیوانی کاملاً پوسیده استفاده شود.

 

 

411d29

 

 

 

تکثیر (Reproduction): 13e965e6aaa24904149ff04473b22747

این گیاه به دو روش کاشت بذر و تقسیم بوته ازدیاد می‎یابد. برای کاشت بذر بهتر است پس از سپری شدن خطر یخبندان در فصل بهار در زمین اصلی تا عمق ۲-۳ سانتیمتری با لایه سطحی خاکبرگ و یا مواد آلی دیگری مانند کود دامی پوسیده پوشانید. برای پیش‎رس کردن گلها، می‎توان بذرها را در اواخر اسفندماه در گلخانه کشت و در بهار به زمین اصلی منتقل نمود. احتمالاً بذرهای گیاه برای جوانه‎زنی نیاز به نور دارند به همین دلیل از کاشت عمقی آنها خودداری گردد.

برای تکثیر غیر جنسی بهتر است در زمانی که گیاهان در حال استراحت هستند این کار انجام شود که در شرایط سردسیری ایران اواخر اسفند تا اوایل فروردین می‎باشد.

 

 

klokjesbloem-campanula-persicifolia-coerulea-tp_5514915713605118518f

 

بیماریها و آفات (Diseases & Pests) :13e965e6aaa24904149ff04473b22747

به‎طور کلی گل استکانی در مقابل آفات و بیماری‎ها مقاوم است، اما شته، کنه تارعنکبوتی و حلزون عمده آفات گل استکانی می‎باشند که به ترتیب باعث رشد ناموزون برگ یا پیدایش برگ‎های زرد و بریدگی و خوردگی در برگ‎ها می‎شوند. بیماری زنگ و پوسیدگی قارچی عمده بیماری گل استکانی هستند. برای مبارزه با زنگ بهتر است اندام‎ها و یا بوته‎های آلوده حذف شوند. در صورتی که خاک زهکشی خوبی نداشته باشد و یا رطوبت نسبی در سایه‎انداز گیاهان بیشتر باشد، ممکن است گیاه به بیماری قارچی پوسیدگی دچار شود. آبیاری بارانی نیز منجر به افزایش ابتلا به بیماری‎ها می‎شود.

 

Campanula rotundifolia_002259_msr_1_1_800px

 

 

 

دیدگاه خود را به ما بگویید.