معرفی گل آهار مکزیکی، پاکوتاه،گل ریز، الوان(مینیاتوری) « شرکت گلبرگ پامچال :: اصلاح ، تولید و توزیع انواع بذر گلهای زینتی ، سبزیجات و صیفی جات

معرفی گل آهار مکزیکی، پاکوتاه،گل ریز، الوان(مینیاتوری)

هدر

نام فارسی (Persian name):

جا عکس

آهار مکزیکی یا آهار خزنده

کد محصول(Product code):

۱۲۰

نام علمی (Scientific name):

Sanvitalia procumbens

خانواده (Family):

Asteraceae Compositeae

نام انگلیسی (Common name):

creeping zinnia, Mexican creeping zinnia

خصوصیات (Specifications):

پاکوتاه، خوابیده (خیزان)، پرگل، پرورش آسان در گلدان

رنگ گل (Flower color):

گلبرگ زرد-نارنجی با مراکزبنفش- قهوه‎ای تیره

ارتفاع (Height):

۳۰-۱۰سانتیمتر

پهنا یا سایه‎انداز “Canopy or Spread”:

۳۰-۹۰ سانتیمتر

فاصله کاشت (Planting distance):

۳۰-۱۵ سانتیمتر

تعداد بذر در هر گرم(Number of seeds per gram) :

۱۶۰۰ بذر در هر گرم

مقدار بذر مورد نیاز (Seed amount):

۲ گرم یا ۱۵۰۰ بذر برای ۱۰۰۰ بوته

دمای مناسب جوانه زنی (Optimal temperature for germination):

در دمای ۱۸-۱۵ درجه سانتیگراددر مدت ۷ الی ۱۴ روز

دمای مناسب رشد (Optimal temperature for growing):

۳۶-۱۵ درجه سانتیگراد

زمان گل دهی (Flowering time):

۲-۳ ماه پس از کاشت

موارد مصـرف (uses):

گیاه پوششی، گل‎آویز، کاشت حاشیه‎ای، کاشت به‎صورت تک بوته

 

برای دیدن اسامی مترادف (Synonyms) گل آهار مکزیکی اینجا کلیک کنید.

برای دیدن شرح گیاه‎شناسی (Description) گل آهار مکزیکی اینجا کلیک کنید.

 

معرفی گیاه (Introduction):

 

آهار مکزیکی با نام علمی Sanvitalia procumbens Lam. و نام انگلیسی creeping zinnia, Mexican creeping zinniaاز تیره افتابگردان و بومی مکزیک و گواتمالا می‎باشد. گیاه به‎عنوان زینتی در مناطق مختلف جهان از جمله ایران کاشته می‎شود. گیاه یک‎ساله، پرگل، پاکوتاه و خیزان (پهنای بوته بیش از ارتفاع) می‎باشد و به‎آسانی از طریق بذر تکثیر می‎یابد. گیاه مقاومت خوبی در برابر خشکی محیط و کم‎آبی دارد و به‎خوبی با شرایط اقلیمی ایران سازگاری دارد. با این وجود، آبیاری منظم و کافی موجب رشد متناسب گیاه و شکوفایی استعداد ذاتی آن می‎شود.

گیاه نیاز به آفتاب کامل دارد و این گیاه در نیم سایه رشد مطلوبی ندارد. در شرایط نیم سایه تعداد گل‎ها کم می‎شود. آهار مکزیکی در مناطقی با تابستان‎های معتدل خوب رشد می‎کند. بسیار مستعد پرورش در محیط‎های کوچک مثل گلدان، باغ‎سنگ‎ها و سبد آویز است و به‎عنوان گیاه پوششی و لبه باغچه‎ای زیبایی خاصی داردو از مزایای این گیاه این است که بدون نیاز به قطع گلهای خشکیده،گلهای جدیدی جایگزین میشود.

به‎طور کلی این گیاه در برابر تندباد، گرمای هوا، خشکی، بیماری‎ها و آفات مقاوم است و این عامل کار را برای پرورش‎دهندگان مبتدی و حرفه‎ای آسان می‎کند.

 

 

 

P1520905

 

آبیاری(Irrigation) : 7653453

 

این گیاه نسبت به شرایط کم‎آبی مقاوم است و نیاز متوسطی به آب دارد. احتمالاً آبیاری بیش از حد و نامنظم باعث ایجاد بیماری و یا رشد غیر طبیعی در گیاه گردد.

 

 

 

24010-sanvitalia-procumbens-01025-040926-084354

 

نور (Light) : 7653453

 

گیاه به نور کامل نیاز دارد و در شرایط آفتابی بیشترین تعداد گل را تولید می‎کند بنابراین در انتخاب محل کاشت این گیاه دقت شود تا در تابستان سایه گیاهان همجوار مانع رشد و شکوفایی آن نگردد. حاشیه‎های آفتابگیر، شیب‎های جنوب باغچه‎ها و بالکن‎های رو به آفتاب مناسب پرورش این گیاه می‎باشند.

 

 

P1390162

 

دما(Temperature) :13e965e6aaa24904149ff04473b22747

دمای مناسب رشد این گیاه ۳۶-۱۵ درجه سانتیگراد است و دماهای پایین و یا بیشتر موجب رکود و یا تضعیف گیاه می‎گردد.با توجه به اینکه گیاه یک‎ساله و تابستانه است بنابراین در اکثر مناطق کشور قابل کشت می‎باشد. در روزهای گرم اواسط تابستان به‎طور موقت گلدهی متوقف و با خنک‎تر شدن هوا دوباره از سر گرفته می‎شود. برای مقابله با سرمای دیررس بهاره، پس از اطمینان از سپری شدن سرما در اردیبهشت‎ماه بذرها کاشته شود و در این صورت گیاه فرصت کافی تا اواسط پائیز برای رشد و نمو در اختیار دارد. سرمای نزدیک نقطه انجماد برای این گیاه کشنده می‎باشد.

 

 

 

P1520906

 

خاک(Soil) :13e965e6aaa24904149ff04473b22747

خاک‎های خنثی تا کمی اسیدی و قلیایی با درصد مناسب رس، شن و مواد آلی (شنی-هوموسی) و زه‎دار، برای پرورش این گیاه مناسب هستند. به خشکی خاک نیز مقاومت خوبی نشان می‎دهد بنابراین دورهای آبیاری در این گیاه را می‎توان بیشتر در نظر گرفت.

 

 

 

18016-sanvitalie-polehava-sanvitalia-procumbens-oc

 

تکثیر (Reproduction): 13e965e6aaa24904149ff04473b22747

بذرها در دمای۱۸-۱۵ درجه سانتیگراد در مدت ۱۴-۷ روز جوانه می‎زنند. گیاهان جوان نسبت به جابجایی حساس هستند و بهتر است به طور مستقیم کاشته شود. معمولاً بذرها ۱-۲ هفته قبل از آخرین یخبندان (با توجه آمار ۵۰ ساله مرکز هواشناسی)در بهار کاشته می‎شود. برای پیش رس کردن گیاه می‎توان بذرها را در گلدان‎های پلاستیکی کوچکی در درون خانه و یا گلخانه کاشته و پس از سپری شدن یخبندان در بهار، بدون جابجایی خاک گلدان‎ها، گیاهان جوان را در زمین اصلی کشت نمود.

برای کاشت گل آهار مکزیکی در سبد و یا گلدان می‎توان آن را در اواخر اسفند و یا اوایل بهار کشت و از داشتن گل‎های پیش‎رس در اواخر بهار لذت برد. برای اینکه بذرها به آسانی از درون خاک جوانه زده و سبز شوند، عمق کاشت بذر نباید بیش از ۳ برابر طول بذر باشد.برای پرهیز از کاشت عمقی، پس از افشاندن بذرها، یک لایه کود حیوانی بر روی آنها بپاشید و سپس با استفاده از آب فشان آنها را آبیاری نمایید تا بذرها جابجا نشوند. به‎نظر می‎رسد نور عامل مهمی برای تحریک جوانه‎زنی در این گیاه باشد که در کاشت سطحی این نیاز برطرف می‎شود.

 

 

 

P1570861

 

بیماریها و آفات (Diseases & Pests) :13e965e6aaa24904149ff04473b22747

این گیاه در برابر آفات و بیماری‎ها مقاوم است و معمولاً از این نظر مشکلی برای پرورش‎دهندگان گل و گیاه ایجاد نمی‎کند.

 

P1390149

 

دیدگاه خود را به ما بگویید.