بایگانی برای بهمن, ۱۳۹۴

معرفی گل اطلسی ایرانی، بسیار پرگل، معطر، الوان

بدون نظر

هدر جا عکس

نام فارسی (Persian name):

اطلسی

کد محصول(Product code):

۱۹۰

نام علمی (Scientific name):

Petunia spp

خانواده (Family):

Solanaceae

نام انگلیسی (Common name):

Petunia

خصوصیات (Specifications):

پرگل، سریع‎الرشدو معطر(دارای رایحه ی خیلی عالی و زیاد که از فاصله ی ۵۰ متری هم احساس میشود)

رنگ گل (Flower color):

دارای گلهایی به رنگ صورتی و بنفش روشن

ارتفاع (Height):

۵۰-۳۰ سانتیمتر

پهنا یا سایهانداز “Canopy or Spread“:

۹۰-۵۰ سانتیمتر

فاصله کاشت (Planting distance):

۵۰-۳۰ سانتیمتر

تعداد بذر در هر گرم(Number of seeds per gram) :

۱۱۰۰۰-۸۰۰۰ عدد

مقدار بذر مورد نیاز (Seed amount):

۱۵۰۰ بذر برای ۱۰۰۰ بوته

دمای مناسب جوانه زنی(Optimal temperature for germination):

دمای ۲۰-۱۸ درجه سانتیگراد در مدت ۲۰-۱۴ روز

دمای مناسب رشد (Optimal temperature for growing):

۳۰-۱۵ درجه سانتیگراد

زمان گل دهی (Flowering time):

اواخر بهار تا اواخر تابستان

موارد مصـرف (uses):

استفاده به‎عنوان گیاه پوششی، گلدانی، گلدان‎های آویزان و بالکن‎ها

 

 

برای مشاهده توضیحات بیشتر (آبیاری، نور، دما، خاک، تکثیر، بیماریها و آفات) گل اطلسی اینجا کلیک کنید.

برای دیدن شرح گیاه‎شناسی (Description) گل اطلسی اینجا کلیک کنید.


معرفی گل اطلسی

بدون نظر

معرفی گیاه (Introduction): 

 

گل اطلسی(انواع گل اطلسی) با نام علمیPetunia spp.و نام انگلیسی Petunia متعلق به یکی از تیره‎های پرجمعیت گیاهی به نام Solanaceae می‎باشند و بومی جنوب آمریکا، آرژانتین و برزیل هستند.این جنس حدود ۳۵ گونه در دنیا دارد که به خاطر داشتن گل‎های زیبا، انواع اصلاح‎شده و هیبرید آنها به‎عنوان زینتی در تمامی نقاط جهان کاشته می‎شود.هیچ یک از ۳۵ گونه این جنس به‎صورت وحشی (طبیعی) در ایران نمی‎رویند اما گونه، واریته و یا هیبریدهای گونه‎های مختلف آن به فراوانی به‎عنوان زینتی در جایجای ایران کاشته می‎شود.

اطلــسى زینتى (Petunia × hybrida) حاصل هیبریداسیون بین دو گونــه Petunia integrifolia و Petunia nyctaginiflora می‎باشد و بیان گونه خاصى براى گونه‎های زینتی آن امکان‏پذیر نیست. البته گونه‎های دیگرآن نیز به‎عنوان زینتی کاشته می‎شود که شامل صدها رقم می‎باشند. گونه Petunia grandifloraرایج‎ترین نوع گل اطلسی می‎باشد که اندازه گل در این گونه ۵/۷-۱۰ سانتیمتر است. این گیاه اغلب به‎شکل راست رشد می‎کند اما ممکن است به‎صورت افشان و از گلدان آویزان شود. درگونهPetunia multifloraگل‎ها کوچکتر و شکوفه‎ها فراوان‎تر می‎باشد.

گل اطلسی گیاهی است یکساله که در صورت فقدان وجود دمای پایین به صورت گیاهی چند ساله رویش خواهد کرد.این گیاه نام خود را از کلمه ی فرانسوی petun به معنی “تنباکو” گرفته است.

گل اطلسی از گیاهان حساس به سرما به شمار میرود وگیاهی است که بعد از استقرار رشد سریعی دارد.

اغلب گلهای آن به رنگهای سفید،قرمز،بنفش،صورتی،زرد،ابلق و حتی اخیرا مشکی دیده میشود.

گل اطلسی را می‎توان به‎عنوان گیاه پوششی، گلدانی، کاشت به‎عنوان مرزبند و … استفاده و از رنگ‎های متنوع و زیبای آن در طول تابستان لذت برد. مراقبت ازگل اطلسی ساده و آسان است و هر کسی می‎تواند به‎آسانی آن را در حیاط منازل، و گلدان پرورش دهد. انواع گل اطلسی ارتفاع بوته متنوعی دارند و از ۲۰-۷۰ سانتیمتر متغیر هستند.

اطلسی از نظر شکل گل در چهار گروه قرار میگیرند که عبارتند از

۱- پرگل multiflorus

۲- پرپر double

۳- گلدرشت grandiflorus

۴-چین دار fringed

اوج گلدهی این گیاه در نیمه اول تابستان است و برای داشتن گل در اواخر فصل نیز بهتر است شاخه‎ها را پس از اتمام گلدهی از نیمه هرس نمود که در این صورت در پایان فصل نیز شادابی آنها باز خواهد گشت. گل اطلسی می‎تواند در سایه جزئی نیز رشد کند، که در این‎صورت تعداد گل در آنها کم و ارتفاع بوته بیشتر از معمول خواهد بود. در انتخاب محل کاشت گیاه باید دقت نمود و از مکان‎های بادگیر برای کاشت گیاه پرهیز کرد چرا که باد باعث صدمه بر گیاهان می‎شود.

 

 

 

a9e9b546-6965-45ea-a62d-ea59a19a6626

 

 

آبیاری(Irrigation) : 7653453

 

اطلسی برای رشد مطلوب نیاز به آب کافی دارد و بسته به شرایط آب و هوایی دور آبیاری نیز تغییر می‎کند. شاید در شرایط خشکی مثل ایران آبیاری دو بار در هفته کافی باشد که در آن آب تا عمق ۲۰ سانتیمتری خاک باید نفوذ کند. در فصول گرم بهتر است دور آبیاری کوتاهتر باشد تا گیاه دچار تنش نشود. آبیاری گیاهان گلدانی بسته به حجم خاک گلدان‎ها متفاوت است و بهتر است که خاک آنها همواره مرطوب باشد. در بسیاری از مناطق کشور آبیاری روزانه گیاهان به مقدار کافی، به رشد و شکوفایی گیاهان کمک می‎کند.

همچنین در مواقع گرم روز نباید آب داده شود بلکه صبح زود و یا غروب بهترین زمان آبیاری است.

 

 

 

Petunia_SunspunRedZ

 

 

نور (Light) : 7653453

 

اطلسی برای داشتن گلهای با کیفیت، به نور کامل نیاز دارد.گیاهی روزبلند است و در روزهای بلندتر از ۱۲ ساعت گل می‎دهد. گیاه برای کاشت در محیط گلخانه‎ها به نور مکمل نیاز دارد. هرچه نور دریافتی گیاهان و یا مدت تابش نور زیاد باشد، گیاهان زودتر به مرحله گلدهی می‎رود. در شرایط سایه گیاه رشد رویشی زیادی دارد و گل کمتری تولید می‎کند.

 

 

petunia-potunia-plus-banana

 

دما(Temperature) :13e965e6aaa24904149ff04473b22747

 

بهترین دمای رشد گیاه دمای ۱۵ تا ۳۰ سانتیگراد است و دماهای زیادتر از آن برای اطلسی می‎تواند مضر باشد. در مناطق گرمسیری برای جلوگیری از خطرات گرمازدگی آن را در پائیز و زمستان می‎کارند. دماهای پائینتر از ۴ درجه سانتیگراد برای گیاه مضر است و در دماهای پائینتر، گیاه از بین می‎رود. بنابراین در مناطق سردسیری گیاه پس از سپری شدن سرما در بهار کاشته شده و تا فرا رسیدن سرما در فصل پائیز مراحل رشد آن سپری می‎شود.

 

 

 

Calibrachoa_CCroseStar

 

 

 

خاک(Soil) :13e965e6aaa24904149ff04473b22747

 

اطلسی از نظر نیاز خاکی گیاه کم توقعی می‎باشد و به خاکهای خنثی تا کمی اسیدی (PH مابین ۶ الی ۷) نیاز دارد. با وجود این، برای تقویت مواد آلی و معدنی خاک، بهتر است قبل از کاشت نشا و یا بذرافشانی، نسبت به تقویت مواد آلی خاک و ایجاد زهکش مناسب اقدام کرد. برای این کار بهتر است کودهای حیوانی کاملاً پوسیده استفاده و خاک را تا عمق ۳۰ سانتیمتری شخم زد. استفاده از کودهای مایع و به صورت دوره ای برای تولید گل در اطلسی مفید خواهد بود. گیاه به شرایط ماندابی حساس می‎باشد، بنابراین خاک باید سبک و زهکشی مناسب داشته باشد.

 

 

 

Petunia-Aloha-FireZ

 

 

تکثیر (Reproduction): 13e965e6aaa24904149ff04473b22747

 

این گیاه به‎عنوان گیاه زینتی یک‎ساله کاشته می‎شود و اکثرا از طریق بذر تکثیر می‎یابد.کاشت بذرها یا به‎صورت مستقیم در زمین اصلی ویا در داخل خزانه امکانپذیر است. برای پیش‎رس کردن گیاهان و نیز داشتن پوششی یکنواخت، بذرها ۱۰-۱۲ هفته قبل از اتمام آخرین یخبندان در داخل گلدان‎ها و یا سینی کشت شده و در مرحله ۳ برگی از گلخانه به زمین اصلی و یا گلدان بزرگتر منتقل و نشا می‎شود. بذرها جهت جوانه‎زنی نیاز به نور دارند بنابراین نباید به‎صورت عمقی کاشته شوند. برای پرهیز از کاشت عمقی بهتر است پس از افشانیدن بذرها، با لایه بسیار نازکی از کود حیوانی کاملاً پوسیده، روی آنها را پوشانید. بهتر است آبیاری سینی‎ها به‎صورت بارانی و یا مه پاش صورت ‎گیرد و از برخورد نور شدید خورشید باگیاهان جوان به‎دلیل جلوگیری از آفتاب‎سوختگی خودداری شود. در روش کاشت مستقیم، برای حصول تراکم مناسب بهتر است مقدار بذر را کمی بیش از نیاز واقعی انتخاب نموده و سپس در مرحله دو برگی با حذف بوته‎های اضافه، به تراکم مناسب دست یافت.

همچنین در تکثیر به روش قلمه که مخصوصا برای انواع پرپر استفاده میشود،قلمه های ۱۵-۱۰ سانتیمتری از ساقه های نسبتا ضخیم گیاه را جدا کرده و در شن یا خاک کشت مینمایند و این قلمه ها میتوانند در چند ماه بعد گلدهی مناسبی داشته باشند.وقتی قلمه در تابستان گرفته شود گیاهان به منظور رشد و گلدهی نیاز به نگهداری در فضای بسته جهت محافظت از سرما را دارند تا طی زمستان به گل روند.

 

 

 

petunia-seedlings

 

بیماریها و آفات (Diseases & Pests) :13e965e6aaa24904149ff04473b22747

مهمترین مشکل در اطلسی ها حساسیت به علف هرز سس میباشد(علف سرطان ، علف هرز زرد رنگی که به شاخه های گیاه پیچیده و از شیره ی گیاهی به صورت انگلی استفاده میکند) و برای پیشگیری ازبروز سس بایستی از کود حیوانی کاملا پوسیده که حالت سوخته و قهوه ایی رنگ شده است استفاده گردد و از کود حیوانی تازه که حاوی مقدار زیادی بذر سس میباشد استفاده نگردد.

کپک پودری، پوسیدگی ریشه، ساقه و تاج گل اطلسی، بیماری بلایت، پژمردگی ورتیسیلیومی و بیماری‎های ویروسی از مهم‎ترین بیماری‎های اطلسی می‎باشد. معمولاً در مناطق با زهکشی ضعیف و یا آبیاری غرقابی مشاهده می‎شود. اصلاح زهکشی و آبیاری کمتر تنها راه حل مبارزه با این بیماری می‎باشد. بیماری بلایت که نوعی سوختگی قارچی Botrytis است و ممکن است لکه یا تغییر رنگ در گل و برگ ظاهر و در نهایت قهوه‎ای می‎شود. وجود رطوبت و آبیاری بارانی ممکن است به انتشار این بیماری کمک نماید. هرس گیاهان و استریل خاک به وسیله نور خورشید می‎تواند از شیوع بیماری جلوگیری نماید. کپک پودری در صورت عدم تهویه هوای کانوپی گسترش می‎یابد.ویروس‎ها باعث توسعه لکه‎های زرد، موزاییکی و ایجاد هاله در برگ می‎شوند. متاسفانه ویروس‎های گل اطلسی را نمی‎توان درمان نمود. از بین بردن حشرات ناقل و حذف بوته‎های بیمار مهم‎ترین روش پیشگیری از آلودگی ویروسی می‎باشد.

کنه‎ها، لارو پروانه و تریپس مهم‎ترین آفات اطلسی می‎باشد. کنه آفت کوچکی است که باعث حلقه‎ای یا فنجانی‎شدن برگ و سفت و بی رنگ شدن گل می‎شود. اسپری گل اطلسی روغن چریش یک بار در هفته تا زمانی که همه نشانه‎های انگل از بین بروند توصیه شده است. لارو‎های پروانه نیز با تغذیه از شاخ و برگ و جوانه‎ها باعث آسیب جدی به گیاه می‎شوند. در کاشت باغچه‎ای و گلدانی (کشت محدود) استفاده از سطل آب و غرق کردن آنها کمک زیادی در پیشگیری از این آفت می‎کند اما در سطح وسیع استفاده از باکتری‎های بیماری‎زا و سموم توصیه می‎شود. تریپس‎ها نیز به نوبه خود باعث انتقال بیما‎ری‎های ویروسی به گیاهان می‎شوند. اسپری روغن چریش و یا صابون‎های حشره کش طی چند هفته باعث حذف آنها می‎شود.

 

White Petunia

 


شرح گیاه‎شناسی (Description) گل اطلسی

بدون نظر

گیاهان علفى یک‎‎ساله یا چندساله، منشعب و پرشاخه، اغلب با کرک‎هاى چسبناک و تر، برگ‎ها کامل (بدون بریدگى)، معمولاً نسبتاً کوچک. گل‎ها بنفش یا سفید، زیبا و تماشائى، روى دمگل منفرد. کاسه گل با دندانه‏هاى عمیق ۵تائى یا تقریباً تا قاعده بریده. جام گل قیفى‏ شکل با لوله‏اى استوانه‏اى، در بالا متورم، پهنک جام گل چین‏دار، گسترده، با لوب‎هاى کوتاه و پهن، پرچم‏ها ۵تائى متصل به نیمه تحتانى لوله جام گل.


معرفی گل استکانی، پامتوسط، الوان

بدون نظر

هدر

جا عکس

نام فارسی (Persian name):

گل استکانی

کد محصول(Product code):

۱۸۰

نام علمی (Scientific name):

Campanula spp

خانواده (Family):

Campanula ceae

نام انگلیسی (Common name):

Beardedbell flower

خصوصیات (Specifications):

داشتن گل‎های رنگارنگ و برگ‎های طوقه‎ای زیبا

رنگ گل (Flower color):

انواع گل استکانی طیف گسترده‎ای از رنگ‎های آبی، بنفش، صورتی، سفید و…را دارد

ارتفاع (Height):

۳۰ تا ۷۰ سانتیمتر

پهنا یا سایهانداز “Canopy or Spread“:

بسته به شرایط آب و هوایی ۲۰-۳۰ سانتیمتر است

فاصله کاشت (Planting distance):

۳۰ تا ۵۰ سانتیمتر

تعداد بذر در هر گرم(Number of seeds per gram) :

۱۷۰۰۰-۸۵۰۰ بذر در هر گرم

مقدار بذر مورد نیاز (Seed amount):

۱ گرم یا ۱۵۰۰ بذر برای ۱۰۰۰ بوته

دمای مناسب جوانه زنی(Optimal temperature for germination):

در دمای ۲۰-۱۵ درجه سانتیگراد در مدت ۱۸-۱۵ روز

دمای مناسب رشد (Optimal temperature for growing):

۲۲-۱۸ درجه سانتیگراد

زمان گل دهی (Flowering time):

اردیبهشت تا مردادماه (گیاه روز بلند است)

موارد مصـرف (uses):

استفاده به عنوان گیاه پوششی، گیاه گلدانی و گاهی به‎عنوان گل شاخه بریده (تنها در مورد گونه‎های پابلند)

 

برای دیدن شرح گیاه‎شناسی (Description) گل آهار مکزیکی اینجا کلیک کنید.

 

معرفی گیاه (Introduction):

 

جنس گل استکانی حدود ۴۰ گونه گیاه یک‎ساله و چندساله در ایران دارد که در مناطق مختلف کشور به‎خصوص مناطق کوهستانی و جنگلی پراکنش دارند. تمامی گونه‎ها از نظر فرم و اشکال رویشی و نیز رنگ گل متنوع هستند و به رنگ‎های آبی، قرمز، بنفش، سفید، صورتی و … دیده می‎شوند. تعدادی از این گونه‎ها اخیراً به‎عنوان گیاهان زینتی کاشته می‎شوند که برخی از آنها بومی ایران و تعدادی نیز غیر بومی هستند.

ازبین گونه های مختلف گل استکانی ،بیش ازهمه گونهBarbata در ایران کشت میــگرددهرچنـد که گل استکانــی ریــش‎دار

(Campanula barbata)بومی ایران نیست (به‎صورت طبیعی در ایران نمی‎روید) اما به‎عنوان گیاه زینتی در پارک‎ها، فضاهای سبز، باغچه‎ها، گلدانها و گلخانه‎ها پرورش می‎یابد.این گونه بومی نروژ،فرانسه،ایتالیاواروپامرکزی است. گیاه به‎دلیل داشتن گل‎های رنگارنگ و برگ‎های طوقه‎ای زیبا کاشته می‎شود که گل‎های آن جلوه خاصی دارد.

گونه‎های مختلف گل استکانی از نظر گلدهی روز بلند هستند و به طول روز بیش از ۱۴ ساعت نیاز دارند. اکثر گونه‎های این جنس بسته به شرایط اقلیمی کشور از اردیبهشت‎ماه تا اواخر تیرماه گل می‎دهند (گونه‎های خودروی) که در شرایط خاصی ممکن است تا پایان تابستان نیز ادامه یابد. در روزهای کوتاه گیاه عموماً تولید اندام‎های غیر جنسی می‎کند. برخی از گونه‎ها در صورت هرس شدن پس از گلدهی بهاره، در اواخر تابستان نیز به گل می‎نشیند.

مراقبت سالانه گل استکانی بدین ترتیب است که در فصل پاییز قسمت های هوایی گیاه را قطع میکنندو روی زمین را با مقداری کود دامی میپوشانند تا ریشه ی گیاه از سرما حفظ شود و در بهار چندین بار علف های هرز ان را وجین میکنند.

 

 

5da1fea001-Campanula_persicifolia_Blaklocka_bla_fylld1P

 

آبیاری(Irrigation) : 7653453

این گیاه نیاز متوسطی به آب دارد و آبیاری آن بهتر است به‎صورت منظم صورت گیرد. آبیاری بیش از حد باعث رشد غیرطبیعی، زردی و یا پوسیدگی ریشه و ساقه می‎شود.

 

 

u5UHnyTYpBOvv8mrIh9UI3kNe4w

 

نور (Light) : 7653453

 

این گیاه برای رشد ایده‎آل نیاز به آفتاب کامل دارد؛ با این وجود مرحله رشد رویشی گیاه زیاد حساس به نور نیست اما برای رفتن به فاز گلدهی به نور کامل خورشید نیاز دارد که در نیمه دوم بهار و اوایل تابستان میسر می‎شود. کاشتن آن در زیر سایه‎انداز سایر گیاهان به‎شرطی که نور کافی به گیاه برسد میسر است.

 

 

P5210018

 

دما(Temperature) :13e965e6aaa24904149ff04473b22747

 

این گیاه دمای میانه و خنک را میپسندد تا گرم.دمای حدود ۲۲-۱۸ درجه بهترین دما برای رشد و گلدهی آن است و مکانهای گرمتر به خصوص اگر همراه با نور شدید و مستقیم آفتاب باشد موجب کاهش و یا حتی عدم گلدهی آن میشود به همین دلیل در چنین مناطقی پیشنهاد میکنیم گیاه در مکانی کاشته شود که از ظهر به بعد از سایه برخوردار باشد و نور مستقیم آفتاب فقط در طی صبح که میانگین دمای روزانه پایینتر است به روی آن بتابد.رشد این گیاه و گلدهی تا دمای ۱۳-۱۰ درجه امکان پذیر است اما با سرد شدن و رسیدن دما به ۵-۳ درجه رشد گیاه متوقف شده و در دمای نزدیک صفر بخش هوایی گیاه از بین میرود.

گونه‎های چندساله در برابر سرما مقاوم هستند و به‎آسانی شرایط سخت زمستان را سپری و در بهار مجدداً رشد مینمایند. به‎نظر می‎رسد که شبهای خنک در گلدهی این گیاه نقش اساسی دارند و گیاه در مواقعی از سال که شبهای خنکتری دارد به گل می‎رود.

 

 

 

Campanula_persicifolia_Tehumardi_Saaremaa

 

خاک(Soil) :13e965e6aaa24904149ff04473b22747

گل استکانی به خاک مرطوب با زهکشی مناسب نیاز دارد. خاکهای سبک با زهکش مناسب برای رشد مطلوب این گیاه مناسب هستند. برای افزایش زهکشی و نیز تقویت خاک بهتر است از مقداری ماسه و کودهای آلـی استفاده شود. خاک‎های با عمـق تا ۴۰ سانتیـمتر و pH 6-8 (خاکهای آهکی)مناسب کاشت این گیاه هستند. برای تقویت مواد آلی خاک بهتر است از کودهای حیوانی کاملاً پوسیده استفاده شود.

 

 

411d29

 

 

 

تکثیر (Reproduction): 13e965e6aaa24904149ff04473b22747

این گیاه به دو روش کاشت بذر و تقسیم بوته ازدیاد می‎یابد. برای کاشت بذر بهتر است پس از سپری شدن خطر یخبندان در فصل بهار در زمین اصلی تا عمق ۲-۳ سانتیمتری با لایه سطحی خاکبرگ و یا مواد آلی دیگری مانند کود دامی پوسیده پوشانید. برای پیش‎رس کردن گلها، می‎توان بذرها را در اواخر اسفندماه در گلخانه کشت و در بهار به زمین اصلی منتقل نمود. احتمالاً بذرهای گیاه برای جوانه‎زنی نیاز به نور دارند به همین دلیل از کاشت عمقی آنها خودداری گردد.

برای تکثیر غیر جنسی بهتر است در زمانی که گیاهان در حال استراحت هستند این کار انجام شود که در شرایط سردسیری ایران اواخر اسفند تا اوایل فروردین می‎باشد.

 

 

klokjesbloem-campanula-persicifolia-coerulea-tp_5514915713605118518f

 

بیماریها و آفات (Diseases & Pests) :13e965e6aaa24904149ff04473b22747

به‎طور کلی گل استکانی در مقابل آفات و بیماری‎ها مقاوم است، اما شته، کنه تارعنکبوتی و حلزون عمده آفات گل استکانی می‎باشند که به ترتیب باعث رشد ناموزون برگ یا پیدایش برگ‎های زرد و بریدگی و خوردگی در برگ‎ها می‎شوند. بیماری زنگ و پوسیدگی قارچی عمده بیماری گل استکانی هستند. برای مبارزه با زنگ بهتر است اندام‎ها و یا بوته‎های آلوده حذف شوند. در صورتی که خاک زهکشی خوبی نداشته باشد و یا رطوبت نسبی در سایه‎انداز گیاهان بیشتر باشد، ممکن است گیاه به بیماری قارچی پوسیدگی دچار شود. آبیاری بارانی نیز منجر به افزایش ابتلا به بیماری‎ها می‎شود.

 

Campanula rotundifolia_002259_msr_1_1_800px

 

 

 


شرح گیاه‎شناسی (Description) گل استکانی

بدون نظر

گیاه چندساله، به ارتفاع ۷۰-۳۰ سانتی متر، از قاعده منشعب. برگ‎های روزت با دمبرگ کوتاه، سبز-خاکستری، ساده، سرنیزه‎ای با حاشیه دندانه دار، متناوب؛ برگ‎های ساقه ای یا وجود ندارد و یا به‎صورت خطی و به‎تدریج حذف‎شونده. گل‎آذین خوشه‎ای، گل‎ها استکانی، به‎رنگ آبی کم‎رنگ، آبی پررنگ، مایل به سفید و سفید، در بخش داخلی مودار (شرح مربوط به Campanula barbata میباشد وbarbataدر زبان لاتین به معنی ریش است).


صفحه 1 از 3123