بایگانی برای دی, ۱۳۹۴

معرفی گل ابری نقره ای، پاکوتاه(گلدانی)

بدون نظر

 هدر

نام فارسی (Persian name) :

ابری نقره ای(پیر گیاه نقره ای)جا عکس

کد محصول(Product code) :

۱۶۲

نام علمی (Scientific name) :

cineraria maritima

خانواده (Family) :

Asteraceae or Compositeae

نام انگلیسی (Common name) :

silver ragwort, silver groundsel, dusty miller, silver – leaved cineraria, sea ragwort

خصوصیات (Specifications) :

داشتن برگ‎های شانه‎ای و نقره‎ای-خاکستری زیبا، پرگل

رنگ گل (Flower color) :

زرد روشن

ارتفاع (Height) :

۳۵ سانتیمتر

پهنا یا سایهانداز “Canopy or Spread” :

۳۰-۲۵ سانتیمتر

فاصله کاشت (Planting distance) :

بسته به میزان نور ۳۵ سانتیمتر باشد.

تعداد بذر در هر گرم(Number of seeds per gram) :

۱۸۰۰ عدد بذر

مقدار بذر مورد نیاز (Seed amount) :

۲ گرم یا ۱۵۰۰ عدد بذر برای ۱۰۰۰ بوته(گیاه)

دمای مناسب جوانه زنی (Optimal temperature for germination) :

۱۴-۱۸ درجه سانتی گراد

دمای مناسب رشد (Optimal temperature for growing) :

۲۱-۱۴ درجه سانتیگراد

زمان گل دهی (Flowering time) :

اوایل تابستان تا اواخر فصل رشد

موارد مصـرف (uses) :

به‎عنوان گیاه پوششی، گلدانی، در مواردی به‎عنوان گل شاخه بریده، دارویی

 

برای دیدن اسامی مترادف (Synonyms) گل ابری نقره ای اینجا کلیک کنید.

برای دیدن شرح گیاه‎شناسی (Description) گل ابری نقره ای اینجا کلیک کنید.

 

 

 

 

معرفی گیاه (Introduction):

 

ابری نقره‎ای گیاه زینتی چند ساله‎ ای است از تیره Asteraceae یا Compositeae با نام علمی Cineraria maritima بومی الجزیره، مراکش، تونس، ترکیه، آناتولی، جزایر دریای اژه، بوسنی و هرزگوین، یونان، ایتالیا، سیسیل، فرانسه و اسپانیا (نواحی مدیترانه) می‎باشد و به‎صورت طبیعی در ایران نمی‎روید اما به‎عنوان گیاه زینتی در مناطق مختلف کشور به‎عنوان یکی از گیاهان زینتی محبوب (بخصوص در فضاهای سبز شهری) کاشته می‎شود. نام فارسی این گیاه زیبا ابری نقره‎ای می‎باشد که البته در میان پرورش دهندگان گل و گیاه، بیشتر با نام ابری زرد نیز شناخته می‎شود. این گونه دارای سه زیر گونه با اختلافات جزئی از همدیگر می‎باشد که همگی به‎عنوان زینتی کاشته می‎شوند. این گیاه در انواع مناطق ایران با اقلیم‎های متنوع قابل پرورش است.

گل‎های زرد براق آن در کنار برگ‎های نقره‎ای کرک‎ دار، زیبایی دل‎انگیزی دارد. ترکیب زرد و نقره‎ای گل‎ها و برگ‎ها در پس زمینه رنگ سبز چمنی زیبایی و جذابیت دل‎انگیزی دارد و به صورت ترکیبی میتوان با هر گیاه دیگری که رنگ برگهایش با آن متفاوت باشد قرار بگیرد. پرورش این گیاه برای افراد غیر متخصص آسان است و به‎راحتی در حیاط منازل و بالکن‎ها قابلیت پرورش دارد. معمولا وقتی گیاه به رشد کامل رسید در تابستان شکفته میشود.هر چند گل هایش مورد توجه بعضی خانواده ها است اما این گیاه معمولا به منظور زیبایی برگهایش کاشته میشود.

گیاه برای رشد مناسب نیاز به نور کافی دارد و وجود کرک‎ها بر روی اندام‎های هوایی، آن را از گزند گرمای شدید فصل تابستان محافظت می‎کند. هرس اندام‎های هوایی در اواخر فصل رشد، مقاومت گیاه را برای تحمل دماهای پایین افزایش می‎دهد که در این صورت تا دمای -۱۵ درجه سانتیگراد را نیز تحمل کرده و در زیر برف ها سالم میماند.ابری نقره ای گل مناسبی برای ردیف جلوی حاشیه است ولی چون پر رشد است اگر به همراه گلهای کوتاه مانند و… کشت شوند بر آن چیره میشود.برای زود به گل نشستن در باغچه باید نشاء آن خیلی زود در بهار تهیه شود و به زمین اصلی منتقل شود.برای گل دهی بهتر گیاه و رشد بوته ای میبایست بعد از پژمرده شدن گلها نسبت به سرزنی گیاه اقدام کرد تا گل ها جوانتر ظاهر شوند.

 

 

 

cineraria-maritima-sementes-flor-pra-mudas-8156-MLB20000714263_112013-F

آبیاری(Irrigation) : 7653453

نیاز متوسطی به آب دارد که بهتر است به‎طور منظم صورت گیرد. از آبیاری بیش از حد به‎دلیل ابتلای گیاه به بیماری خودداری شود. برای رشد مطلوب گیاه، بهتر است محیط ریشه همواره مرطوب باشد. این گیاه تا حدودی مقاوم به کم آبی می‎باشد.

 

 

 

4quc7u6o

 

 

نور (Light) : 7653453

 

ابری نقره‎ای، نیاز به آفتاب مستقیم دارد و سازگاری بالایی در برابر نور شدید از خود نشان می‎دهد. با وجود این از آن می‎توان به‎عنوان گیاه گلدانی در آپارتمان با نور ضعیف ‎تر (نیم‎سایه) نیز کشت نمود. با وجود این رشد گیاهانی که در معرض نور کافی قرار دارند نسبت به گیاهانی که در شرایط کمبود نور پرورش می‎یابند، دارای اندام‎های قوی، شاداب و زیباتری هستند.

 

 

 

http://lh6.ggpht.com/_xER4nTMdm1k/SNVAVb3THHI/AAAAAAAAB0E/gPQekix-VHI/Dusty+Miller.jpg

 

 

دما(Temperature) :13e965e6aaa24904149ff04473b22747

 

این گیاه در دمای ۲۱-۱۴ سانتیگراد به ‎خوبی رشد می‎کند. برای استفاده به‎منظور گیاه زینتی چندساله، بهتر است اندام‎های هوایی را در اواخر فصل رشد (مثلاً در اواخر پائیز) حذف نمود که در این صورت تا دمای – ۱۵ درجه سانتیگراد و حتی کمتر را تحمل می‎کند. در مناطق گرمسیری و بدون یخبندان طولانی نیازی به هرس کردن شاخ و برگ ندارد و برگ‎های زیبای آن می‎تواند حتی در زمستان نیز رشد کرده و به باغچه‎ها زیبایی بخشد. به‎دلیل داشتن کرک‎ های پشمالوی سفید بر روی اندام‎های هوایی و ساختار خاص آنها، گیاه تحمل خوبی در برابر دماهای متغیر (گرما و سرما) و حتی نور شدید آفتاب دارد.

tlxqnm96

 

خاک(Soil) :13e965e6aaa24904149ff04473b22747

این گیاه را در انواع خاک‎ها با زهکشی مناسب می‎توان کشت نمود. خاک‎های رسی سنگین مناسب این گیاه نیستند که ممکن است موجب پوسیدگی ریشه به دلیل تجمع بیش از حد آب شوند. برای تقویت مواد آلی از کودهای دامی پوسیده و از کودهای ارگانیک برای تقویت میکروبی خاک می‎توان استفاده نمود. خاک‎های زه‎دار با pH 6/5 تا ۵/۶، مناسب رشد این گیاه زیبا می‎باشند.

 

mcq32yci

تکثیر (Reproduction): 13e965e6aaa24904149ff04473b22747

 

  • کاشت به‎وسیله بذر: در اواخر فصل زمستان بذرها در خزانه کاشته شده و در مرحله ۳-۴ برگی به زمین اصلی منتقل می‎شوند. قبل از انتقال نشاء به محیط اصلی بهتر است گلدان‎ها به مدت چند روز در محیط کشت جدید نگهداری شوند تا گیاهان قبل از انتقال، با محیط جدید سازگار شوند. به‎صورت مستقیم نیز می‎توان بذرها را در زمین اصلی کشت نمود. عمق کاشت بذرها نباید بیش از ۵/۰ سانتیمتر باشد تا به‎آسانی درصد زیادی از بذرها جوانه بزنند. مبارزه با گیاهان هرز در مراحل اولیه رشد بسیار مهم می‎باشد که در این صورت پوششی با تراکم مناسب و بوته‎های قوی حاصل می‎شود.

  • تکثیر به‎وسیله قلمه ساقه، تقسیم بوته، کاشت ریزوم: این روش آسانتر و رشد گیاهان سریعتر خواهد بود. برای تکثیر به‎روش قلمه‎زدن، می‎توان در تمام فصول سال و یا در پائیز ساقه‎ها را به‎طول ۱۰-۱۲ سانتیمتر تهیه و قلمه‎ها را در درون ماسه نرم در گلخانه مقابل نور غیر مستقیم آفتاب قرار داد. قلمه‎ها پس از ۸ -۱۰ هفته ریشه‎دار می‎شوند که می‎توان آنها را در فضای باز یا گلدان کاشت. تقسیم بوته معمولاً در فصل استراحت گیاه در زمستان انجام می‎شود.در مناطق جنوبی با آب و هوای گرمتر میشود بذر این گیاه را در فصل پاییز به صورت مستقیم در خاک باغ کاشت.

 

 

cineraria-maritima-sementes-flor-pra-mudas-8166-MLB20000714797_112013-F

 

 

 

بیماریها و آفات (Diseases & Pests) :13e965e6aaa24904149ff04473b22747

 

این گیاه در مقابل آفات و بیماری‎ها بسیار مقاوم است. در صورت آبیاری منظم و کاشت در خاک‎های زه‎دار، دچار بیماری نمی‎شود. گیاه اگر بیش از حد آب دریافت نماید و یا باعث تجمع آب در سطح خاک شود، ممکن است به بیماری پوسیدگی ریشه دچار شود. در صورت مشاهده هر نوع بیماری، بهتر است شاخه یا بوته آلوده را حذف نمود تا به دیگر بوته‎ها سرایت ننماید. تاکنون آفت خاصی که بتواند مشکل جدی در گیاه ایجاد نماید، گزارش نشده است.

توجه: تمامی اندام‎های گیاه در صورت استفاده خوراکی (داخلی) سمی هستند. شیره گیاه برای درمان ورم ملتحمه و دیگر مشکلات چشمی بهکار می‌رود. کاربرد آن روی چشم اثرات ضعیف تحریک‌کنندگی (حساسیت‌زایی) دارد که سبب افزایش جریان خون در چشم می‌شود و به تمیز کردن عفونت‎ها کمک می‌کند. از آن می‌توان برای دفع بینایی کم و آب مروارید در مراحل اولیه استفاده کرد و همچنین بایستی توجه داشت که این گیاه به عنوان دارو زیر نظر پزشک مصرف شود وگرنه ممکن است عوارضی مانند مشکلات تنگی نفس.کهیر پوست و تورم پوست را به وجود آورد.

fjbbst42


شرح گیاه شناسی (Description) گل ابری نقره ای

بدون نظر

گیاه چندساله، همیشه سبز، کرکی پشمالوی سفید، به‌ارتفاع تقریبی ۳۵ سانتیمتر یا کمتر و قطر تاج پوشش ۳۵-۲۵ سانتیمتر. ساقه‌ها ضخیم، از قاعده منشعب، پوشیده از کرک‌های بلند و سفید نمدی. برگ‎ها با محیط سرنیزه‌ای، به‌طول ۵-۱۵ سانتیمتر، دندانه‎اره‌ای، شانه‌ای بریده، با قطعات متعدد مستطیلی، نوک‎ کند، مشابه ساقه پوشیده از کرک‌ های پشمالوی نمدی سفید. گل‎ها زرد یا سفید، کپه‌ای، شعاعی، به‌عرض تا ۴ سانتیمتر، گل‎های کناری شعاعی، گل‎های مرکزی لوله‌ای. برگه‌ها متعدد، کرکی نقره‌ای.


اسامی مترادف (Synonyms) گل ابری نقره ای

بدون نظر

Othonna maritima L

Cineraria maritima (L.) L

Senecio maritimus (L.) Rchb

Maritima bicolor Willd

Senecio bicolor (Willd.) Tod

Senecio cineraria DC

Cineraria gibbosa Guss

Cineraria nebrodensis Guss

Cineraria ambigua Biv

Senecio bicolor subsp. cineraria (DC.) Chater

Senecio cineraria subsp. bicolor (Willd.) Arcang


معرفی گل آمارنتوس

بدون نظر

معرفی گیاه (Introduction): 

 

آمارانتوس گیاه یک‎ساله با نام علمی Amaranthus tricolor L. و نام انگلیسی Chinese spinach, joseph’s-coat, fountain plant, tampala , summer poinsettia می‎باشد که بومی مناطق گرمسیری آسیا و آفریقا می‎باشد. این گیاه به‎صورت طبیعی در ایران نمی‎روید ولی به‎عنوان گونه زینتی در بسیاری از مناطق کشور کاشته می‎شود. گیاه به‎دلیل داشتن برگ‎های متنوع مواج و رنگارنگ، هم به‎عنوان گل شاخه بریده و هم به‎عنوان گیاه پوششی کاربرد دارد. ساقه بدون انشعاب و ارتفاع متوسط آن ۶۰-۱۲۰ سانتیمتر است. حاشیه باغچه‎ها و چمن‎ها برای کاشت این گیاه مناسب‎تر هستند که در پس زمینه سبز چمن زیبایی دل انگیزی دارد. سهولت پرورش گیاه باعث محبوبیت آن در میان پرورش‎دهندگان گل و گیاه شده است. گل‎ها از نظر زیبایی زیاد مورد توجه نیستند اما برای تولید کنندگان بذر حائز اهمیت می‎باشد. فصل گلدهی آن از اوایل تابستان تا اواخر فصل می‎باشد و معمولاً ۱۰-۱۲ هفته پس از کاشت وارد مرحله گلدهی می‎شود.

آمارانتوس را می‎توان در مناطق گرمسیری و معتدل پرورش داد. خاک‎های مرطوب با زهکشی مناسب و ۵-۶ ساعت آفتاب در روز برای گیاه کافی به‎نظر می‎رسد. تا حدودی نیز در برابر دماهای نزدیک به انجماد مقاوم است. برک‎های جوان گیاه به‎عنوان سبزی در سالاد و یا پخت غذا استفاده می‎شود.

 

 

amaranthus_tricolor

آبیاری(Irrigation) : 7653453

 

کمبود آب یکی از عوامل مهم محدودکننده محیطی رشد در این گیاه به حساب می‎آید و گیاه برای رشد ایده‎آل به آب کافی نیاز دارد. بسته به نوع کلاس خاک لازم است آبیاری طوری انجام گیرد که محیط ریشه همواره مرطوب باشد. در صورت بروز تنش خشکی گیاه به طور طبیعی رشد نکرده و کوتاه قامت باقی می‎ماند. از آبیاری بارانی و یا پاشیدن آب بر روی شاخه و برگ خودداری شود چرا که باعث شیوع انواع بیماری قارچی و لکه‎های آفتاب‎سوخته می‎شود. در روزهای تابستانی گرم، آب بیشتری مورد نیاز است تا گیاه وارد رکود نشود. بهترین روش آبیاری در این گیاه آبیاری قطره‎ای، نشتی و جو پشته‎ای می‎باشد. بهتر است در فاصله ی بین دو آبیاری سطح خاک خشک شده باشد و همچنین برای آبیاری ترجیحا از روش غرق آبی در روزهای گرم هفته ای ۱ الی ۲ مرتبه استفاده شود.و از آب دادن روزانه به گیاه خودداری شود.

 

154

 

نور (Light) : 7653453

 

این گیاه برای ظهور زیبایی ژنتیکی خود نیاز به آفتاب کامل دارد و در برنامه کاشت فضای سبز و طراحی آن لازم است مناطقی با آفتاب کافی در اختیار گیاه قرار گیرد. این گیاه نمی‎تواند در سایه رشد نماید؛ هرچند ۵-۶ ساعت آفتاب در روز برای رشد گیاه کافی به‎نظر می‎رسد.

 

 

 Amaranthus-tricolor-biljka_slika_O_39337777

 

دما(Temperature) :13e965e6aaa24904149ff04473b22747

 

گیاه بالغ تا حدودی در مقابل دماهای پایین مقاوم است، اما گیاهان جوان ممکن است در اثر برودت هوا آسیب ببینند. دماهای بالای ۳۵ درجه نیز موجب آفتاب‎سوختگی و یا رکود در رشد گیاه می‎شود. حداقل دمای خاک برای جوانه‎زنی ۱۰ درجه و بهترین دما ۱۵-۱۸ درجه سانتیگراد است. دمای بهینه رشد گیاه ۲۰ – ۳۰ درجه سانتیگراد است.

 

 

17qldcsd

 

 

خاک(Soil) :13e965e6aaa24904149ff04473b22747

 

خاک‎های غنی از مواد آلی و معدنی برای رشد ایده‎آل گیاه مناسب هستند. این گیاه در خاک‎هایی با غنای متوسط نیز به‎خوبی عمل می‎آید. برای تقویت خاک بهتر است قبل از کاشت کود‎های آلی، کودهای دامی کاملاً پوسیده و نیز کودهای شیمیایی فسفره و نیتروژنی به‎مقدار مورد نیاز به خاک اضافه شود. در خاک‎های غنی با pH 5-6 و زهکشی مناسب و وجود رطوبت کافی بهترین نتیجه به‎دست می‎آید. در مورد استفاده از کودهای دامی بهتر است از کودهای کاملاً پوسیده استفاده شود چراکه در کودهای دامی تازه معمولاً بذر انواع علفهای هرز زنده هستند و به آسانی منتقل می‎شوند. گیاهان هرز برای گیاهانی مثل آمارانتوس که گیاهچه‎های ضعیف دارند مشکلات زیادی ایجاد می‎کنند. گیاهان بالغتر به آسانی بر گیاهان هرز چیره می‎شوند.

 

5b060vrl

 

تکثیر (Reproduction): 13e965e6aaa24904149ff04473b22747

 

آمارانتوس تنها از طریق بذر تکثیر می‎شود. در دمای ۱۵ -۱۸ درجه سانتیگراد بذرها در طول ۱ تا ۲ هفته جوانه می‎زنند. بذرها به دو روش زیر کاشته می‎شوند:

  • کاشت در داخل گلخانه:

بذرهای آمارانتوس را می‎توان ۳-۴ هفته قبل از کاشت در زمین اصلی در دورن گلخانه کشت کرده و پس از سپری شدن یخبندان به زمین اصلی منتقل نمود. بذرها در عمق ۵/۰ سانتیمتری کاشته می‎شود که برای پرهیز از کاشت عمقی، روی بذرها را با لایه نازکی از کود دامی پوسیده می‎پوشانند. حدود ۲-۳ هفته پس از کاشت، وقتی که گیاهان به مرحله ۲-۳ برگی می‎رسند به زمین اصلی منتقل می‎شوند.

  • کاشت مستقیم بذر:

بهترین زمان کاشت مستقیم بذر زمانی است که خطر سرمازدگی در اوایل بهار سپری شده باشد. بذرها در مناطق سردسیری در اواخر فروردین و در مناطق گرمسیری در هر زمانی از سال کاشته می‎شود. اگر خاک گرم باشد، بذرها به‎سرعت جوانه می‎زنند و بارش بهاری نیز به‎جوانه زنی سریع بذرها کمک می‎کند. بهترین زمان برای کاشت بذر زمانی است که میانگین دمای خاک به ۱۶ درجه سانتیگراد برسد. نکته مهمی که در کاشت گیاهان دانه‎ریز باید توجه شود اینکه این گیاهان معمولاً قدرت کافی برای روییدن از اعماق خاک را ندارند و بهتر است آنها را به‎صورت سطحی کشت نمود. معمولاً عمق کاشت بذرهای گیاهان را سه برابر طول آن در نظر می‎گیرند. اولین آبیاری بهتر است به‎ صورت آب پاش صورت گیرد تا دانه‎ها جابجا نشوند؛ آبیاری غرقابی باعث جابجایی بذور می‎شود. نکته مهم دیگر اینکه با توجه به‎اینکه این قبیل از گیاهان در تراکم بالا کشت می‎شوند، برای داشتن تراکم مناسب بهتر است پس از مرحله دوبرگی (دو برگ اصلی نه برگ‎های لپه‎ای) آنها را تنک نمود.

در تعدادی از ممالک دنیا این گیاه به‎عنوان خوراکی همانند انواع سبزیجات کاشته می‎شود که در این صورت فاصله کاشت باید کمتر و تعداد بوته در واحد سطح بیشتر باشد اما به منظور استفاده زینتی فاصله کاشت را ۳۰-۴۵ سانتیمتر در نظر می‎گیرند.

 

qexq4ghc

 

بیماریها و آفات (Diseases & Pests) :13e965e6aaa24904149ff04473b22747

 

بیماری اصلی این گیاه پوسیدگی ساقه می‎باشد که توسط قارچ Choanephora cucurbitarum ایجاد می‎شود. کاشت با فواصل مناسب ممکن است باعث کاهش بیماری شود. مرگ گیاهچه ناشی از قارچ Pythium و Rhizoctonia در گیاهچه‎های جوان اهمیت بیشتری دارد که با زهکشی مناسب خاک کنترل می‎شود. کاشت متراکم و گیاهان هرز نیز که باعث ازدیاد رطوبت در سایه انداز گیاهان می‎شود، گیاه را در معرض تهدید قرار می‎دهد. استفاده از ارقام مقاوم همچنین استفاده از قارچ‎کش مانند dithiocarbamates از ابتلا به بیماری جلوگیری می‎کند. زنگ سفید نیز یکی از بیماری‎های جدی این گیاه است. تاکنون هیچ بیماری ویروسی در این گیاه گزارش نشده است.

حشرات یک مشکل جدی تر برای تولید کنندگان گل آمارانتوس هستند. لارو شب پره Hymenia recurvalis ، کرم برگخوار، کرم طوقه بر و گاهی اوقات ملخ آفات مضر این گیاه هستند. گل آمارانتوس بسیار مستعد ابتلا به حمله نماتدها می‎باشدو همچنین مواقعی نیز از افت کش های مناسب نیز میتوان بهره برد.

 

1fhlxq48548v8


معرفی گل آمارانتوس نخلی، پابلنـد، برگ باریک، قرمز

بدون نظر

هدر4

 

نام فارسی (Persian name) : جا عکس4

آمارانتوس

کد محصول (Product code) :

۱۵۴

نام علمی (Scientific name):

Amaranthus tricolor L

خانواده (Family) :

Amaranthaceae

نام انگلیسی (Common name) :

Chinese spinach, joseph’s-coat, fountain plant, tampala, summer poinsettia

خصوصیات (Specifications)

پا بلند، برگهای باریک و زیبای دو رنگ

رنگ (color) :

برگها به حالت دو رنگ قرمز و قهوه ای

ارتفاع (Height)

۸۰-۱۲۰ سانتیمتر

پهنا یا سایهانداز “Canopy or Spread” : 

۳۰-۴۵ سانتیمتر

فاصله کاشت (Planting distance) :

۳۰×۴۵ سانتیمتر

تعداد بذر در هر گرم(Number of seeds per gram) 

۱۵۰۰ بذر

مقدار بذر مورد نیاز (Seed amount) :

دو گرم برای ۱۰۰۰ بوته و یا ۶۰ گرم برای ۱۰۰ متر مربع

دمای مناسب جوانه زنی (Optimal temperature for germination)

۱۵-۱۸ درجه سانتیگراد در مدت ۱ الی ۲ هفته.

دمای مناسب رشد (Optimal temperature for growing) :

۲۰-۳۰ درجه سانتیگراد

زمان گل دهی (Flowering time)

۱۰-۱۲ هفته پس از کاشت

موارد مصـرف (uses) :

استفاده به‎عنوان گیاه پوششی، گل شاخه بریده

 

برای مشاهده توضیحات بیشتر (آبیاری، نور، دما، خاک، تکثیر، بیماریها و آفات) گل آمارنتوس اینجا کلیک کنید.

برای دیدن اسامی مترادف (Synonyms) گل امارانتوس اینجا کلیک کنید.

برای دیدن شرح گیاه‎شناسی (Description) گل آمارانتوس اینجا کلیک کنید.

 

 


صفحه 1 از 3123