بایگانی برای مرداد, ۱۳۹۴

آفتابگردان زینتی، پامتوسط، گل ریز، بسیار پرگل ، تک رنگ زرد

بدون نظر

130

 

 

نام :                    آفتابگردان زینتی

130-1کد محصول :      ۱۳۰

نام علمی :         annuus Helianthus

خانواده :            Asteraceae

خصوصیات :       پامتوسط ، گل ریز، بسیار پر گل

رنگ :                  زرد

ارتفاع :               ۷۰ – ۵۰

پهنا :                   ۴۰ – ۳۰

تعداد بذر در هر گرم : ۳۳۰ عدد

تعداد بذر مورد نیاز : ۵ گرم یا ۱۵۰۰ عدد بذر برای ۱۰۰۰ بوته

دمای مناسب جوانه زنی : دمای ۱۵ درجه سانتیگراد در مدت ۷ الی ۱۴ روز

دمای مناسب برای رشد گیاه : ۱۵ درجه سانتیگراد

زمان گل دهی : ۲ الی ۳ ماه پس از کاشت بذر

مورد مصرف : کاشت به عنوان گیاه پوششی یکساله

 

 

 

معرفی :

 

گیاه آفتابگردان با نام علمی Helianthus spp و از تیره مرکبان (Compositae) یا آستراسه (Asteraceae) می باشد. گلهای آفتابگردان گیاهانی یکساله هستند که علاوه بر جنبه تزئینی به دلیل تولید دانه های روغنی بصورت خوراکی یا در صنایع روغن کشی مورد استفاده قرار میگیرند.

از گونه های مهم یکسالهH.Annuus میباشد.گونه Annuus Helianthus در مقایسه با ۵۰ گونه دیگر، بیشترین سطح زیر کشت را به خود اختصاص داده است. این گونه شامل تعداد زیادی زیر گونه میباشد که اشکال ابتدایی، یک ساله و دارای شاخه های انشعابی که هر انشعاب به طبق کوچکی ختم شده و بذور بعد از پایان گلدهی ریزش میکنند، در این گونه دیده میشود.

آفتابگردان دارای گل آذین بزرگ شبیه خورشید است که به همین علت اغلب در دنیا با نام گل آفتاب(sunflower) نامیده میشود.

در آفتابگردان برگها کم و بیش قلبی شکل و یا سه گوش بوده و کنار آنها دندانه ای و ریز اره می باشند برگها دارای دمبرگ گوشتی و دراز بوده و بطور عمده سطح برگها از کرکهای خشن پوشیده شده که به کاهش تعرق کمک میکنند. در گل افتابگردان بالغ به طور معمول رو به شرق است و حرکت نمیکند ولی پهن برگ و جوانه های افتابگردان جوان هنگام صبح به سوی شرق هنگام غروب به طرف غرب و ظهر رو به بالا میباشد.

طول دوره رشد آفتابگردان بسته به رقم و کلیه عوامل محیطی از ۹۰ تا ۱۵۰ روز می باشد. خواستگاه آفتابگردان آمریکای شمالی بوده و این گیاه سمبل ایالات کانزاس محسوب می شود این گیاه در سال ۱۵۱۰ میلادی توسط اسپانیایی ها به اروپا برده شد و تا اواخر قرن ۱۶، آفتابگردان به عنوان گیاه زینتی سراسر اروپای غربی و شرقی تا انگلستان را فرا گرفت.

ترکیبات شیمیائی: تخمه آفتابگردان بسیار مقوی است و درای ۲۴% مواد پروتئینی، ۴۷% روغن، ۲۰% مواد هیداروکربن، ۸% فسفر، ۹% پتاسیم و به غیر از این مواد دارای ویتامین‌های A و B نیز می‌باشد‌. روغن تخم آفتابگردان درای ۷۰% اسید لینوئیک و مقداری فسفولیپید و ویتامین E می‌باشد به همین دلیل چربی خون را پائین آورده و کلسترول را تنظیم می‌کند.

کنترل علفهای هرز: کنترل علفهای هرز با استفاده از علف کشها بسیار مطلوب است . از علف کشهایی که بصورت قبل از کاشت جهت کنترل بذر علفهای هرز مختلف در آفتابگردان قابل مصرف است می توان اپتام (Eptam) و تریفلورالین Ttifluralin را مورد اشاره قرار داد . این علف کشها را می توان قبل از پشته بندی روی خاک پاشید ، با دیسک تا عمق ۱۰ سانتی متری با خاک مخلوط و سپس پشته بندی کرد. میزان مصرف اپتام ۴ تا ۵ لیتر از مولسیون ۷۵ درصد و میزان مصرف تریفلورالین حدود ۲/۱ لیتر در خاکهای سبک و ۴/۲ لیتر در خاکهای سنگین از امولسین ۴۸ درصد می باشد .

از گل آفتابگردان برای تزئین دسته گل، بوستانها، تراسها، پشت بام و حیاط استفاده می گردد.

 

 

 

Helianthus Annuus 1

 

 

 

آبیاری :7653453

 

گل آفتابگردان به آبیاری کافی و منظم احتیاج دارد اما می تواند تا حدودی دوره خشکی را تحمل نماید. و این امر به دلیل ریشه مستقیم و توسعه یافته گیاه آفتابگردان می باشدکه پتانسیل نفوذ آن در خاک به سه متر می رسد. آبیاری منظم و مرتب به خصوص در طی ماه اول به رشد و توسعه مناسب سیستم ریشه این گیاه کمک می کند. از طرفی آبیاری بیش از اندازه موجب عدم شکل گیری و یا بدشکل شدن بذرهای شکل گرفته در مرکز گل می شود و خیس بودن همیشگی خاک در نهایت موجب زردی برگها و ریزش آنان و پژمردگی و مرگ گیاه می شود.

 

 

fgj;lgrggr

 

نور :7653453

 

آفتابگردان همان طور که از نامش پیداست عاشق نور خورشید است و به محیطی پر نور و با نور مستقیم آفتاب نیاز دارد و در شرایط نور کافی خوب رشد کرده و راست قامت می شود و درمکانهای سایه و کم نور موجب ضعیف و کوچک شدن گلها وخم شدن ساقه یا عدم شکل گیری گل خواهد شد.

گل آفتابگردان از نظر عکس العمل نسبت به طول روز جزو گیاهان بی تفاوت نسبت به طول روز میباشد.

 

دما :13e965e6aaa24904149ff04473b22747

 

گیاه آفتابگردان بهترین رشد خود را در دمای ۲۵-۲۱ درجه انجام می دهد اما دما را تا ۳۳ درجه و همچنین ۱۷ درجه به خوبی تحمل کرده و به رشد خود نیز ادامه می دهد هر مقدار که گرما بیشتر شود بهتر است که آب بیشتری نیز در اختیار گیاه قرار داد و یا فواصل آبیاری را کوتاه تر کرد اما هر مقدار که هوا سردتر باشد بهتر است که فواصل آبیاری را نیز بیشتر کرد و همچنین در این شرایط به آب کمتری نیز احتیاج است.

 

Helianthus-annuus-Giganteus

 

خاک :13e965e6aaa24904149ff04473b22747

 

خاک سبک دارای کود حیوانی پوسیده که در اثر آبیاری  فراوان باطلاقی نشود و همچنین خاکی با زهکش خوب و حاوی مواد ارگانیک همانند خاک برگ و یا کود پوسیده دامی به رشد این گیاه کمک می کند. همچنین اضافه کردن شن به میزان ۱۰٪ میزان کل حجم مخلوط خاک به زهکش بهتر خاک کمک می کند.

آفتابگردان به شوری خاک نسبتا مقاوم است و در محدوده ای از اسیدیته خنثی رشد خوبی دارد.

 

 

 

۲۰۱۵۰۸۰۷_۱۹۱۶۴۰

تکثیر :13e965e6aaa24904149ff04473b22747

 

کاشت بذر یکی از راه های متداول کاشت این گیاه است  و می توان کاشت بذر را قبل از مساعد شدن شرایط آب و هوایی محیط بیرون و در مکانی محفوظ همانند اتاقهای منزل انجام داد . برای اینکه بذر این گیاه را به شکل مستقیم در فضای باز بکاریم می بایست که دما حداقل ۱۰ درجه سانتیگراد به خصوص در طی شب باشد. برای کاشت بذرها می توان از مخلوط خاک برگ و شن استفاده کرد و عمق کاشت بذرها حدود ۳-۱ سانتیمترمیباشد . جوانه زنی بذر حدود ۲-۱ هفته طول می کشد اگر بذرها در داخل گلدان می کارید و سپس قصد جابه جا کردن نشا را دارید اجازه دهید که گیاهان جوان دارای ۶-۴ عدد برگ شوند سپس آنهارا جابه جا کنید. یکی دیگر از روشهای تکثیر آفتابگردان که البته غیر معمول به نظر می رسد استفاده از قلمه است البته این روش برای نمونه هیا چند ساله مورد استفاه قرار میگیرد که از این گیاهان قلمه چوب نرم از ساقه های حاصل از رشد فصل جاری گرفته می شود و زمان مناسب این کار بهار است البته در سایر زمانهای سال نیز قابل اجرا است اما به هر حال موقعی که گیاه هنوز گل ندارد و یا تعداد کمی گل دارد باید قلمه ها تهیه شود و همچنین قلمه های تهیه شده از ساقه گلدار ریشه نخواهند داد. طول قلمه ها حدود ۱۵-۱۲ سانتیمتر است و برگهای موجود در پایین قسمت قلمه ها بجز ۲ برگ انتهایی قلمه جدا میشوند توجه این قلمه ها به دمای هوا حساس هستند و علاوه بر اینکه باید زود آنها را کاشت می بایست آنها را در مکانی روشن اما به دور از نور مستقیم آفتاب قرار داد . بستر مناسب کاشت از مخلوط پیت موس و شن یا خاک برگ و شن تشکیل شده است قبل از کاشت قلمه ها باید به خوبی مخلوط را خیس کرد و بعد از گذشت یک ساعت و خروج آب اضافی نسبت به کاشت قلمه ها اقدام کرد. ریشه زایی حدود ۴-۲ هفته طول می کشد . برای انتقال این قلمه ها به شرایط نور مستقیم باید به تدریج عمل کرد یعنی هر هفته میزان تابش نور را افزایش داد تا گیاه نسبت به شرایط گرمتر مقاومتر شود تا اینکه بتوانند حدود ۶ ساعت نور مستقیم آفتاب را بدون اینکه پژمرده شوند تحمل کنند. همچنین گیاهان چند ساله را با روش تقسیم بوته نیز می توان تکثیر کرد و زمان مناسب این کار نیز اواخر بهار است . کافی است که کنار گیاه مادری را حدود ۱۵ سانتیمتر حفر کنیم آنگاه ریشه های گوشته را خواهیم دید که می توان آنرا از گیاه مادری جدا کرد و در مکانی جدا کانه کاشت کرد. عمق کاشت مناسب نیز حدود ۱۵-۱۲ سانتیمتر است و این قسمت کاشت شده بعد از حدود ۳۰ روز فعالیت و رشد و جوانه زنی خود را آغاز می کند.

 

 

sunflower_leaves

 

بیماریها و آفات :13e965e6aaa24904149ff04473b22747

 

مهمترین آفت اختصاصی آفتابگردان در ایران پروانه دانه خوار آفتابگردان با نام علمی Homoeosoma nebulella است . لارو این پروانه به رنگ عمومی شکری و سر قهوه ای رنگ از برگ و گلها تغذیه و سپس به دانه حمله می کند .

در هر حال می توان از سموم تیودان و دیازینون در دو نوبت یکی همزمان با تشکیل گلها و دیگری حدود ۱۰ روز بعد استفاده نمود . انهدام بقایای گیاهی آلوده از طریق سوزانیدن یا شخم بقایا جهت از بین بردن لاروها و شفیره های زمستان گذران مفید است . مؤثرترین روش مبارزه با این آفت استفاده از ارقام مقاوم است .

حشرات دیگری که در ایران به آفتابگردان حمله می کند عبارتند از شب پره زمستانی ، سوسکهای گرده خوار و پروانه کار ادربنا این آفت اهمیت اقتصادی زیادی ندارد .

از بیماریهای مهم آفتابگردان در ایران می توان سفیدک داخلی وزنگ آفتابگردان را نام برد . عامل بیماری سفیدک داخلی قارچی است بنام Plasmopora helianthi که بوسیله خاک و بذر آلوده انتقال ،‌از طریق ریشه به نبات سرایت و بحال سیستمیک در می آید . مبارزه با این بیماری انتخاب بذر غیر آلوده ، ضد عفونی بذر با سموم قارچ کش مانند گرانوزان یا مرکوران به میزان ۲ در هزار ، تناوب زراعی ، کندن و سوزاندن بقایای گیاهی آلوده و کشت ارقام مقاوم انجام پذیر است .

عامل بیماری زنگ آفتابگردان قارچی است بنام Puccinia helianthi رشد و نمو این قارچ سبب پیدایش لکه های برجسته و پراکنده ای به رنگ قهوه ای تیره در پشت برگها می گردد که در نهایت منجر به رد شدن و ریزش برگها می شود . مهمترین راه مقابله با این بیماری استفاده از ارقام مقاوم است .

سمپاشی محصول با گل گوگرد یا ترکیبات قارچ کش دیگر در صورت اقتصادی بودن مؤثر است .

از بیماری های این گیاه می توان به این موارد اشاره کرد:  لکه برگی آلترناریا که موجب بروز لکه هایی خشکیده و کرم رنگ بر روی ساقه های گیاه برگها بخصوص برگهای مسن می شود. سفیدک پودری که نواحی سفید رنگی بر روی برگها و ساقه ها بخصوص قسمتهای جوان ایجاد می شود. پوسیدگی انتهایی ساقه که موجب خشک شدن و از بین رفتن گل و دیگر نواحی انتهای ساقه ها می شود و محصول را از بین می برد. بیماری زنگ که در قسمت زیرین برگها و گاهی ساقه ها لکه های نارنجی و قرمز رنگ ایجاد می کند. بیماری قانقاریای ساقه که معمولا موجب پوسیدگی ساقه از ناحیه نزدیک به سطح خاک و در نتیجه شکستن ساقه گیاه می شود. پژمردگی ورتیسلیوم که موجب بروز لکه هایی نامنظم قهوه ای رنگ با حاشیه های زرد رنگ بر روی برگها می شود برگها به تدریج کاملا خشکیده و از بین می روند و گیاه نیز از بین خواهد رفت. در میان آفات نیز می توان به لارو حشرات مختلف ، سوسکهای برگخوار، شته ، کنه های تارعنکبوتی و تریپس اشاره کرد.

 

 

 

DIGITAL CAMERA

 

 تصاویر زیباسازی وبلاگ،قالب وبلاگ،خدمات وبلاگ نویسان،آپلودعکس، کد موسیقی، روزگذر دات کام http://roozgozar.com

 


لیست بذر سبزی جات و صیفی جات در بسته بندی قوطی فلزی

بدون نظر
نــام محصول (بذر) مشخصـات محصـول (بذر)
وزن قوطی( گرم )
کـد محصـولقيمت هر کیلوگرم (ریال)
پیـاز زرد سوئیت اسپانیشرقم یلو سوئیت اسپانیش ، کروی شکل رنگ پوست قهوه ای مایل به زرد
50011301,100,000
پیـاز زرد زرگـانرقم زرگان ، کروی شکل، رنگ پوست قهوه ای مایل به زرد پر رنگ
50011311,250,000
پیـاز زرد قولی قصارقم قولی قصا ، شکل کروی مایل به چرخی رنگ پوست قهوه ای مایل به زرد5001132550,000
پیـازقـرمـز آذرشهررقم قرمز آذرشهر ، کروی شکل
رنگ پوست قرمز
5001133450,000
تربچه نقلی چریبلرقم چریبل ، شکل گرد (نقلی)
رنگ پوست قرمز
5001212200,000
خـربـزه مشهد (خاتونی)رقم خاتونی ، شکل بیضی
رنگ پوست زرد مایل به قهوه ای
40013151,200,000
کـدو حلوائـی (تنبل)شکل کوزه ای
رنگ پوست نارنجی مایل به زرد
3001418500,000

بذر گلهای زینتی به صورت فلّه یا در بسته بندی قوطی فلزی

بدون نظر

ردیف

نام و مشخصات محصول

 کدمحصول
۱ آهار، پاکوتاه، پرپر، گل درشت،الوان ۱۰۰ عکس و
توضیحات
۲ آهارF2،پاکوتاه، پرپر،گل درشت،الوان
۱۰۱ عکس و
توضیحات
۳ آهارF،پاکوتاه، پرپر،گلدرشت،تک رنگ ارغوانی ۱۰۲ عکس و
توضیحات
۴ آهارF2،پاکوتاه، پرپر،گل درشت،تک رنگ زرد ۱۰۳ عکس و
توضیحات
۵ آهار،پاکوتاه، پرپر،گل درشت،تک رنگ سفید ۱۰۴ عکس و
توضیحات
۶ آهارF2،پاکوتاه، پرپر،گل درشت،تک رنگقرمز
۱۰۵ عکس و
توضیحات
۷ آهار، پامتوسط، پرپر،گل درشت، پرگل، الوان ۱۰۶ عکس و
توضیحات
۸ آهار، پامتوسط، پرپر،گل متوسط، پرگل، الوان ۱۰۷ عکس و
توضیحات
۹ آهار، پامتوسط، پرپر،گل متوسط، تک رنگ زرد ۱۰۸ عکس و
توضیحات
۱۰ آهار، پامتوسط، پرپر،گل متوسط، تک رنگ قرمز ۱۰۹ عکس و
توضیحات
۱۱ آهار، پامتوسط، پرپر،گل متوسط، تک رنگ نارنجی ۱۱۰ عکس و
توضیحات
۱۲ آهار، پابلنـد، پرپر،گل درشـت، الوان ۱۱۱ عکس و
توضیحات
۱۳ آهار، پابلنـد، پرپر،گل درشـت، تک رنگ سفید ۱۱۲ عکس و
توضیحات
۱۴ آهار، پابلنـد، پرپر،گل درشـت، تک رنگ قرمز ۱۱۳ عکس و
توضیحات
۱۵ آهار، پابلنـد، پرپر،گل درشـت، تک رنگ نارنجی ۱۱۴ عکس و
توضیحات
۱۶ آهار مکزیکی، پاکوتاه،گل ریز، الوان(مینیاتوری) ۱۲۰ عکس و
توضیحات
۱۷ آفتابگردان زینتی، پامتوسط، گل ریز، بسیار پرگل ، تک رنگ زرد ۱۳۰ عکس و
توضیحات
۱۸ آفتابگردان، پامتوسط،پرپر، تک رنگ زرد ۱۳۱ عکس و
توضیحات
۱۹ آفتابگردان، پابلنـد،پرپر، تک رنگ زرد ۱۳۲ عکس و
توضیحات
۲۰ آفتابگردان، پابلنـد، مخلوط حنایی، زرد و قرمز تیره(شاخه بریده) ۱۳۳ عکس و
توضیحات
۲۱ آفتابگردان، پابلنـد، تک رنگ حنایی(شاخه بریده) ۱۳۴ عکس و
توضیحات
۲۲ آفتابگردان، پابلنـد، تک رنگ زرد (شاخه بریده) ۱۳۵ عکس و
توضیحات
۲۳ آفتابگردان، پابلنـد، تک رنگ قرمزتیره(شاخه بریده) ۱۳۶ عکس و
توضیحات
۲۴ آشلانتوس، پامتوسط، قرمز تیره
۱۴۰ عکس و
توضیحات
۲۵ آمارانتوس، پابلنـد، برگ پهن، مخلوط ۱۵۰ عکس و
توضیحات
۲۶ آمارانتوس، پابلنـد، برگ پهن،ابلق ۱۵۱ عکس و
توضیحات
۲۷ آمارانتوس، پابلنـد، برگ پهن، زرد ۱۵۲ عکس و
توضیحات
۲۸ آمارانتوس، پابلنـد، برگ پهن، قرمز ۱۵۳ عکس و توضیحات
۲۹ آمارانتوس، نخلی، پابلنـد، برگ باریک، قرمز ۱۵۴ عکس و
توضیحات
۳۰ ابری آبی، پاکوتاه(گلدانی) ۱۶۰ عکس و
توضیحات
۳۱ ابری سفید، پاکوتاه(گلدانی)  ۱۶۱ عکس و
توضیحات
۳۲ ابری نقره ای، پاکوتاه(گلدانی) ۱۶۲ عکس و
توضیحات
۳۳ استاتیس(لیمونیوم)، پابلند، الوان(مناسب برای گل خشک) ۱۷۰ عکس و
توضیحات
۳۴ استکانی، پامتوسط، الوان ۱۸۰ عکس و
توضیحات
۳۵ اطلسی ایرانی، بسیار پرگل، معطر، الوان ۱۹۰ عکس و
توضیحات
۳۶ اطلسی ایرانی، گل درشت، پرگل، الوان ۱۹۱ عکس و
توضیحات
۳۷ اطلسی ایرانی، گل درشت، پرگل، تک رنگ ارغوانی ۱۹۲ عکس و
توضیحات
۳۸ اطلسی ایرانی، گل درشت، پرگل، تک رنگ بنفش ۱۹۳ عکس و
توضیحات
۳۹ اطلسی ایرانی، گل درشت، پرگل، تک رنگ سفید ۱۹۴ عکس و
توضیحات
۴۰ اطلسی ایرانی،گل درشت،پرگل،تک رنگ قرمز روشن ۱۹۵ عکس و
توضیحات
۴۱ اطلسی ایرانی،گل درشت،پرگل،تک رنگ قرمز ستاره ای ۱۹۶ عکس و
توضیحات
۴۲ اطلسی ایرانی،گل درشت، پرگل،تک رنگ گلبهی ۱۹۷ عکس و
توضیحات
۴۳ اطلسی F2، پاکوتاه،گل درشت(در ۱۰ رنگ مختلف)
۱۹۸ عکس و
توضیحات
۴۴ بنفشه، گل درشت، الوان ۲۰۰ عکس و
توضیحات
۴۵ بنفشه، تک رنگ درجه ۱(در ۱۲ رنگ جدا) ۲۰۱ عکس و
توضیحات
۴۶ بنفشه، تک رنگ درجه ۲(در ۷ رنگ جدا) ۲۰۲ عکس و
توضیحات
۴۷ بوقلمون، پاکوتاه، الوان ۲۱۰ عکس و
توضیحات
۴۸ پریوش، پرگل، مخلوط ۲۲۰ عکس و
توضیحات
۴۹ پریوش، پرگل، تک رنگ بنفش روشن ۲۲۱ عکس و
توضیحات
۵۰ پریوش، پرگل، تک رنگ سفید ۲۲۲ عکس و
توضیحات
۵۱ تاج الملوک، پابلنـد، الوان ۲۳۰ عکس و
توضیحات
۵۲ تاج خروس، مخلوط(از نظر فرم و ارتفاع)، الوان ۲۴۰ عکس و
توضیحات
۵۳ تاج خروس، افشان(دم روباهی)، پامتوسط، الوان ۲۴۱ عکس و
توضیحات
۵۴ تاج خروس، افشان(دم روباهی)، پامتوسط، تک رنگ زرد ۲۴۲ عکس و
توضیحات
۵۵ تاج خروس، افشان(دم روباهی)، پامتوسط،تک رنگ قرمز ۲۴۳ عکس و
توضیحات
۵۶ تاج خروس، افشان(دم روباهی)، پامتوسط،تک رنگ نارنجی ۲۴۴ عکس و
توضیحات
۵۷ تاج خروس، افشان(دم روباهی)، پابلنـد مخلوط( اکثراً قرمز) ۲۴۵ عکس و
توضیحات
۵۸ تاج خروس، چتری، پاکوتاه، تک رنگ  قرمز(گلدانی) ۲۴۶ عکس و
توضیحات
۵۹ تاج خروس، چتری، پاکوتاه، تک رنگ  طلایی(گلدانی) ۲۴۷ عکس و توضیحات
۶۰ تاج خروس، چتری، پامتوسط، الوان ۲۴۸ عکس و
توضیحات
۶۱ جعفری، پاکوتاه، پرپر،گل درشت، مخلـوط زرد و نارنجی و لیمویی ۲۵۰ عکس و
توضیحات
۶۲ جعفری، پاکوتاه، پرپر،گل درشت، تک رنگ نارنجی(گلدانی) ۲۵۱ عکس و
توضیحات
۶۳ جعفری، پاکوتاه، پرپر،گل درشت، تک رنگ زرد(گلدانی) ۲۵۲ عکس و
توضیحات
۶۴ جعفری، پاکوتاه، پرگل،گل متوسط، الوان(مینیاتوری) ۲۵۳ عکس و
توضیحات
۶۵ جعفری، پاکوتاه، پرگل،گل متوسط، زردزنبوری(مینیاتوری) ۲۵۴ عکس و
توضیحات
۶۶ جعفری، پاکوتاه، پرگل،گل متوسط، قرمز مایل به قهوه ای(مینیاتوری) ۲۵۵ عکس و
توضیحات
۶۷ جعفری، پامتوسط، پرپر،گل درشت، مخلوط زرد و نارنجی ۲۵۶ عکس و
توضیحات
۶۸ جعفری، پامتوسط، نیمه پرپر،گل متوسط، مخلوط زرد، سفید و نارنجی ۲۵۷ عکس و
توضیحات
۶۹ جعفری، پامتوسط، نیمه پرپر،گل متوسط، تک رنگ زرد ۲۵۸ عکس و
توضیحات
۷۰ جعفری، پامتوسط، نیمه پرپر،گل متوسط، تک رنگ سفید ۲۵۹ عکس و
توضیحات
۷۱ جعفری، پامتوسط، نیمه پرپر،گل متوسط،تک رنگ نارنجی ۲۶۰ عکس و توضیحات
۷۲ جعفری، پامتوسط، پرگل،گل متوسط، نارنجی(مینیاتوری) ۲۶۱ عکس و
توضیحات
۷۳ جعفری، پامتوسط، پرگل،گل متوسط(تخم مرغی)، زرد ۲۶۲ عکس و
توضیحات
۷۴ جعفری، پامتوسط، پرگل،گل متوسط(تخم مرغی)، نارنجی ۲۶۳ عکس و
توضیحات
۷۵ حنا، پاکوتاه، پرپر، الوان(گلدانی) ۲۷۰ عکس و
توضیحات
۷۶ حنا، پابلنـد، پرگل، الوان ۲۷۱ عکس و
توضیحات
۷۷ ختمی، پابلنـد، الوان ۲۸۰ عکس و
توضیحات
۷۸ ختمی، پابلنـد، پرپر، الوان(اکثرا صورتی و زرشکی) ۲۸۱ عکس و
توضیحات
۷۹ ختمی، پابلنـد، پرپر، تک رنگ زرشکی تیره ۲۸۲ عکس و
توضیحات
۸۰ ختمی، پابلنـد، پرپر، تک رنگ سفید ۲۸۳ عکس و
توضیحات
۸۱ ختمی، پابلنـد، پرپر، تک رنگ صورتی ۲۸۴ عکس و توضیحات
۸۲ ختمی، پابلنـد، پرپر، تک رنگ قرمز ۲۸۵ عکس و
توضیحات
۸۳ ختمی(لاواترا) ، پامتوسط ، کم پر، مخلوط ۲۹۰ عکس و
توضیحات
۸۴ داتوره، پابلنـد، سفید، گل درشت ۳۰۰ عکس و
توضیحات
۸۵ داوودی، پاکوتاه الوان، بسیار پرگل ۳۱۰ عکس و
توضیحات
۸۶ درخشنده، پامتوسط، پرپر، الوان ۳۲۰ عکس و
توضیحات
۸۷ درخشنده، پامتوسط، پرپر، تک رنگ سفید ۳۲۱ عکس و
توضیحات
۸۸ رعنا زیبا، پاکوتاه ، پرپر، الوان(گلدانی) ۳۳۰ عکس و
توضیحات
۸۹ رعنا زیبا، پاکوتاه، پرپر، تک رنگ زرد(گلدانی) ۳۳۱ عکس و
توضیحات
۹۰ رعنا زیبا، پاکوتاه، پرپر، تک رنگ قرمز(گلدانی) ۳۳۲ عکس و
توضیحات
۹۱ رعنا زیبا، پاکوتاه، پرپر، دارای گلهای دو رنگ(گلدانی) ۳۳۳ عکس و
توضیحات
۹۲ رعنا زیبا، پامتوسط، الوان ۳۳۴ عکس و
توضیحات
۹۳ زبان در قفا(دلفینیم) ،پامتوسط، الوان ۳۴۰ عکس و
توضیحات
۹۴ ستاره ای، پاکوتاه ، مخلوط زرد و نارنجی ۳۵۰ عکس و
توضیحات
۹۵ ستاره ای، پابلنـد، پرگل، الوان ۳۵۱ عکس و
توضیحات
۹۶ ستاره ای، پابلنـد، پرگل، تک رنگ سفید ۳۵۲ عکس و
توضیحات
۹۷ ستاره ای، پابلنـد، پرگل، تک رنگ صورتی ۳۵۳ عکس و
توضیحات
۹۸ ستاره ای، پابلنـد، پرگل، تک رنگ قرمز ۳۵۴ عکس و
توضیحات
۹۹ ستاره ای، پابلنـد، پرگل، تک رنگ نارنجی ۳۵۵ عکس و
توضیحات
۱۰۰ سرخارگل(اکیناسه)، پامتوسط، صورتی رنگ ۳۶۰ عکس و
توضیحات
۱۰۱ سلوی(مریم گلی)، پاکوتاه، قرمز ۳۷۰ عکس و
توضیحات
۱۰۲ سلوی(مریم گلی)، پابلنـد، قرمز ۳۷۱ عکس و
توضیحات
۱۰۳ شاهپسند یکساله،  بسیار پرگل، خوشبو، الوان ۳۸۰ عکس و
توضیحات
۱۰۴ شاهپسند یکساله، بسیار پرگل، خوشبو، تک رنگ بنفش روشن(گلدانی) ۳۸۱ عکس و
توضیحات
۱۰۵ شاهپسند یکساله، بسیار پرگل، خوشبو، تک رنگ سفید (گلدانی) ۳۸۲ عکس و
توضیحات
۱۰۶ شاهپسند یکساله، بسیار پرگل، خوشبو، تک رنگ صورتی (گلدانی) ۳۸۳ عکس و
توضیحات
۱۰۷ شاهپسند یکساله، بسیار پرگل، خوشبو، تک رنگ  قرمز (گلدانی) ۳۸۴ عکس و
توضیحات
۱۰۸ شاهپسند یکساله، بسیار پرگل، خوشبو، تک رنگ قرمزخال سفید(گلدانی) ۳۸۵ عکس و
توضیحات
۱۰۹ شب بو، پاکوتاه، پرپرارغوانی ۳۹۰ عکس و
توضیحات
۱۱۰ شب بو زعفرانی، پامتوسط، زعفرانی رنگ ۳۹۱ عکس و توضیحات
۱۱۱ شب بو، پابلنـد، مخلوط کم پر و پرپر، الوان  ۳۹۲ عکس و
توضیحات
۱۱۲ شب بو، پابلنـد، اکثرا پرپر، بنفش ۳۹۳ عکس و
توضیحات
۱۱۳ شب بو، پابلنـد، اکثرا پرپر، سفید
۳۹۴ عکس و
توضیحات
۱۱۴ شب بو، پابلنـد، اکثرا پرپر، قرمز ۳۹۵ عکس و
توضیحات
۱۱۵ شقـایـق کالیفرنیایی، پاکوتاه پرگل، الوان ۴۰۰ عکس و
توضیحات
۱۱۶ شقـایـق کالیفرنیایی، پاکوتاه، پرگل، تک رنگ ارغوانی ۴۰۱ عکس و
توضیحات
۱۱۷ شقـایـق کالیفرنیایی، پاکوتاه، پرگل، تک رنگ زرد ۴۰۲ عکس و
توضیحات
۱۱۸ شقـایـق کالیفرنیایی، پاکوتاه، پرگل، تک رنگ سفید ۴۰۳ عکس و
توضیحات
۱۱۹ شقـایـق کالیفرنیایی، پاکوتاه، پرگل، تک رنگ قرمز ۴۰۴ عکس و توضیحات
۱۲۰ شقـایـق کالیفرنیایی، پاکوتاه، پرگل، تک رنگ نارنجی ۴۰۵ عکس و
توضیحات
۱۲۱ شقـایق نعمـانی(آنمون)، پا متوسط، پرگل، الوان ۴۰۶ عکس و
توضیحات
۱۲۲ شقـایق، پابلنـد، پرگل، مخلوط کم پر و پرپر، الوان ۴۰۷ عکس و
توضیحات
۱۲۳ فلوکس، پاکوتاه، الوان(گلدانی) ۴۱۰ عکس و
توضیحات
۱۲۴ قرنفل، پاکوتاه، الوان ۴۲۰ عکس و
توضیحات
۱۲۵ کلم زینتی، پاکوتاه، مخلوط ۴۳۰ عکس و
توضیحات
۱۲۶ کلم زینتی، پاکوتاه، تک رنگ سفید ۴۳۱ عکس و
توضیحات
۱۲۷ کلم زینتی، پاکوتاه، تک رنگ صورتی ۴۳۲ عکس و
توضیحات
۱۲۸ کلم زینتی، پاکوتاه، تک رنگ قرمز ۴۳۳ عکس و
توضیحات
۱۲۹ کرچک، پابلنـد، قرمز ۴۴۰ عکس و
توضیحات
۱۳۰ کورئوپسیس(اشرفی)، پامتوسط، پرگل، زرد رنگ ۴۵۰ عکس و
توضیحات
۱۳۱ کورئوپسیس(اشرفی)، پابلند، پرگل، زرد رنگ ۴۵۱ عکس و
توضیحات
۱۳۲ کوکب یکساله(بذری)، پاکوتاه، الوان(گلدانی) ۴۶۰ عکس و
توضیحات
۱۳۳ کوکب یکساله(بذری)، پابلنـد، الوان ۴۶۱ عکس و
توضیحات
۱۳۴ کوکب کوهی(ردبکیا)، پاکوتاه،زرد رنگ ۴۶۲ عکس و
توضیحات
۱۳۵ کوکب کوهی(ردبکیا)، پابلنـد، گل درشت، زرد رنگ ۴۶۳ عکس و
توضیحات
۱۳۶ گازانیـا، پاکوتاه، الوان(گلدانی) ۴۷۰ عکس و
توضیحات
۱۳۷ گل تکمه ای، پاکوتاه،ارغوانـی(گلدانی) ۴۸۰ عکس و
توضیحات
۱۳۸ گل تکمه ای، پاکوتاه،سفید(گلدانی) ۴۸۱ عکس و
توضیحات
۱۳۹ گل تکمه ای، پابلنـد،ارغوانـی(مناسب برای گل خشک) ۴۸۲ عکس و
توضیحات
۱۴۰ گل تکمه ای، پابلنـد،سفید(مناسب برای گل خشک) ۴۸۳ عکس و
توضیحات
۱۴۱ گل چینی، پامتوسط، سفید ۴۹۰ عکس و
توضیحات
۱۴۲ گل عسل(آلیسوم)، پاکوتاه، پرگل، معطّر، مخلوط(گلدانی) ۵۰۰ عکس و
توضیحات
۱۴۳ گل عسل(آلیسوم)، پاکوتاه، پرگل، معطّر، تک رنگ بنفش (گلدانی) ۵۰۱ عکس و توضیحات
۱۴۴ گل عسل(آلیسوم)، پاکوتاه، پرگل، معطّر، تک رنگ سفید (گلدانی) ۵۰۲ عکس و
توضیحات
۱۴۵ گل گندم، پامتوسط، پرپر، الوان ۵۱۰ عکس و
توضیحات
۱۴۶ گل گندم، پابلنـد، پرپر، الوان ۵۱۱ عکس و
توضیحات
۱۴۷ گلرنگ، پابلنـد، نارنجی(مناسب برای گل خشک) ۵۲۰ عکس و
توضیحات
۱۴۸ لادن، پاکوتاه، الوان ۵۳۰ عکس و
توضیحات
۱۴۹ لاله عباسی، ابلق(دارای گلهای چند رنگ)، پامتوسط، الوان ۵۴۰ عکس و
توضیحات
۱۵۰ لاله عباسی، پامتوسط، پرگل، تک رنگ بنفش روشن ۵۴۱ عکس و
توضیحات
۱۵۱ لاله عباسی، پامتوسط، پرگل، تک رنگ سفید ۵۴۲ عکس و توضیحات
۱۵۲ لاله عباسی، پامتوسط، پرگل، تک رنگ زرد ۵۴۳ عکس و
توضیحات
۱۵۳ لاله عباسی، پامتوسط، پرگل، تک رنگ قرمز روشن ۵۴۴ عکس و
توضیحات
۱۵۴ لاله عباسی، پابلنـد، الوان ۵۴۵ عکس و
توضیحات
۱۵۵ مارگریت، پابلنـد، سفید ۵۵۰ عکس و
توضیحات
۱۵۶ میخک، پاکوتاه، الوان(گلدانی) ۵۶۰ عکس و
توضیحات
۱۵۷ میخک(میخک باغی)، پابلنـد، الوان ۵۶۱ عکس و
توضیحات
۱۵۸ میمون، پاکوتاه، الوان(گلدانی) ۵۷۰ عکس و
توضیحات
۱۵۹ میمون، پاکوتاه، تک رنگ زرد(گلدانی) ۵۷۱ عکس و
توضیحات
۱۶۰ میمون، پاکوتاه، تک رنگ قرمز(گلدانی) ۵۷۲ عکس و
توضیحات
۱۶۱ میمون، پامتوسط، الوان ۵۷۳ عکس و
توضیحات
۱۶۲ میمون، پابلنـد، الوان ۵۷۴ عکس و
توضیحات
۱۶۳ مینا، پاکوتاه، پرپر، الوان(گلدانی) ۵۸۰ عکس و
توضیحات
۱۶۴ مینا، پاکوتاه، پرپر، تک رنگ بنفش(گلدانی) ۵۸۱ عکس و
توضیحات
۱۶۵ مینا، پاکوتاه، پرپر، تک رنگ سفید(گلدانی) ۵۸۲ عکس و
توضیحات
۱۶۶ مینا، پاکوتاه، پرپر، تک رنگ قرمز(گلدانی) ۵۸۳ عکس و
توضیحات
۱۶۷ مینا، پابلند، پرپر، الوان(شاخه بریده) ۵۸۴ عکس و
توضیحات
۱۶۸ مینا، پابلند، پرپر، تک رنگ بنفش(شاخه بریده) ۵۸۵ عکس و
توضیحات
۱۶۹ مینا، پابلند، پرپر، تک رنگ سفید(شاخه بریده) ۵۸۶ عکس و
توضیحات
۱۷۰ مینا، پابلند، پرپر، تک رنگ قرمز(شاخه بریده) ۵۸۷ عکس و
توضیحات
۱۷۱ میناچمنی، پاکوتاه، گل درشت، مخلوط ۵۹۰ عکس و
توضیحات
۱۷۲ میناچمنی، پاکوتاه، گل درشت، تک رنگ سفید ۵۹۱ عکس و
توضیحات
۱۷۳ میناچمنی، پاکوتاه، گل درشت، تک رنگ قرمز ۵۹۲ عکس و
توضیحات
۱۷۴ نازآفتابی، پرپر، الوان(گلدانی) ۶۰۰ عکس و
توضیحات
۱۷۵ نازآفتابی، پرپر، تک رنگ ارغوانی(گلدانی) ۶۰۱ عکس و
توضیحات
۱۷۶ نازآفتابی، پرپر، تک رنگ سفید(گلدانی) ۶۰۲ عکس و
توضیحات
۱۷۷ نازآفتابی، پرپر، تک رنگ قرمز(گلدانی) ۶۰۳ عکس و
توضیحات
۱۷۸ نازآفتابی، پرپر، تک رنگ نارنجی(گلدانی) ۶۰۴ عکس و
توضیحات
۱۷۹ نخودی، پامتوسط، الوان ۶۱۰ عکس و
توضیحات
۱۸۰ نیلوفر، رونده، گلدرشت، الوان ۶۲۰ عکس و
توضیحات
۱۸۱ همیشه بهار، پاکوتاه، پرپر، مخلوط زرد و نارنجی(گلدانی) ۶۳۰ عکس و
توضیحات
۱۸۲ همیشه بهار، پاکوتاه، پرپر، تک رنگ زرد (گلدانی) ۶۳۱ عکس و
توضیحات
۱۸۳ همیشه بهار، پاکوتاه، پرپر، تک رنگ نارنجی(گلدانی) ۶۳۲ عکس و
توضیحات
۱۸۴ همیشه بهار، پابلند، مخلوط زرد و نارنجی ۶۳۳ عکس و
توضیحات


آهار، پابلنـد، پرپر، گل درشـت، تک رنگ نارنجی

بدون نظر

114

 

نام :                  آهار114

کد محصول :      ۱۱۴

نام علمی :        Zinnia elegans

خانواده :            Asteraceae

خصوصیات :       پابلند – پرپر– گل درشت

رنگ :                نارنجی

ارتفاع :              ۷۰ – ۱۰۰ سانتیمتر

پهنا :                  ۶۰ سانتیمتر

تعداد بذر در هر گرم : ۱۲۰ عدد

تعداد بذر مورد نیاز : ۱۳ گرم یا ۱۵۰۰ بذر برای ۱۰۰۰ بوته

دمای مناسب جوانه زنی: دمای ۲۲ – ۲۰ درجه سانتیگراد در ۷ تا ۱۰ روز

دمای مناسب برای رشد گیاه : ۱۶ – ۱۸ درجه سانتیگراد

زمان گل دهی : ۲ – ۳ ماه بعد از کاشت بذر

مورد مصـرف : کاشت به عنوان گیاه پوششی یکساله وگل شاخه بریده

 

معرفی گل آهار :

آهار با نام علمی Zinnia از خانواده Asteraceae و بومی کشور مکزیک می باشد.و بخاطر داشتن گلهای بسیار زیبا با رنگهای متنوع و گرم استفاده از آن در گلکاری خیلی مرسوم می باشد.

گل آهار گونه های زیادی دارد که گیاهانی یکساله یا چندساله می باشند ولی معمولا گونه هایی که امروز بعنوان گیاهان زینتی کاشته میشوند بصورت گیاه یکساله مورد استفاده قرار می گیرند.

Zinnia-Double-Zahara-Strawberry-photo-PanAmerican-Seed

از گلهای آهار میتوان برای کاشت در گلدان (اقسام پاکوتاه) و یا حاشیه باغچه ها استفاده کرد همچنین گلهای آهار بصورت گل شاخه بریده نیز قابل استفاده

می باشند.

پرورش گل آهار بسیار آسان بوده و گلدهی این گیاه معمولا ۲ الی ۳ ماه پس از کاشت بذر و حدودا در اواخر بهار شروع شده و تا اوایل پائیز و شروع فصل یخبندان

ادامه پیدا میکند.

از گونه های مهم آهار Zinnia elegans مترادف با Z.Violacea که در زبان انگلیسی Common Zinnia youth and old ege

می باشد.

دارای ارقام پاکوتاه به ارتفاع ۳۰ سانتی متر وارقام پابلند به ارتفاع ۹۰ ساتی متر می باشد. و نیز گل ریز و گل درشت بوده و همچنین دارای اقسام کم پر و پرپر می باشد و بطور کلی گیاهی با تنوع زیاد و رشد سریع است که از خیلی قدیم کاشتن  آن در ایران معمول بوده است.

آبیاری :7653453

گل آهار تا حدودی به کمبود آب و خشکی مقاوم می باشد ولی خشکی زیاد باعث محدود شدن رشد گیاه و پژمردگی و افت کیفیت گلها و کاهش تعداد گلها می گردد.بنابراین در روزهای گرم تابستان فواصل آبیاری کوتاهتر شود و وجود رطوبت پایدار و همیشگی در پای گیاه در رشد و گلدهی آن بسیار موثر می باشد و آبیاری بیش از اندازه و بخصوص اگر خاک به گونه ای باشد که آب اضافی را در خود نگه دارد و بصورت خیس و غرقابی درآید موجب پوسیدگی ریشه و شیوع بیماریهای قارچی می گردد.

 

SONY DSC

نور : 7653453

گل آهار در نور مستقیم آفتاب رشد بهتری دارد و نور کم موجب بلند شدن و ضعیف شدن ساقه ها و کوچک شدن اندازه و کم شدن تعداد گلها و پریدگی رنگ برگها و همچنین شیوع بیماریهای قارچی مخصوص کپک سفیدمی گردد.شدت زیاد نور خورشید بخصوص زمانی که هوا نیز گرم باشد منجر به سوختگی نوک و حاشیه برگها, ریز شدن گلها و کوتاهی عمر آنها میشود.

 

img_46642

دما : 13e965e6aaa24904149ff04473b22747

گل آهار به سرما حساس بوده و دمای زیر صفر و یخبندان باعث از بین رفتن آن می گردد و بایستی این گیاه را موقعی به بیرون انتقال داد که حداقل دمای شبانه ۱۰ درجه سانتی گراد باشد .کاشت بذرها نیز بصورت مستقیم بایستی در چنین دمایی صورت بگیرد. گرمای بیش از حد نیز باعث کاهش قطر گلها و تعداد گلها می گردد بنابراین در شرایطی که هوا خیلی گرم باشد اگر گلها در گلدان باشند انتقال آنها در بعد از ظهر به محل سایه مفید خواهد بود.

 

colorful-zinnia-flowers

خاک :13e965e6aaa24904149ff04473b22747

آهار از گلهای مقاومی است که در شرایط معمولی باغچه نیز رشد میکند و در خاکی که دارای زهکش خوبی باشد رشد بهتری خواهد داشت وجود مواد آلی در خاک به رشد این گیاه کمک میکند بنابراین اگر در خاک مورد استفاده برای کاشت گلهای آهار از خاک برگ یا کود دامی کاملا پوسیده استفاده شود موثر خواهد بود.

 

GyRx1Bu

تکثیر :13e965e6aaa24904149ff04473b22747

گل آهار با استفاده از بذر تکثیر می یابد در شرایط کاشت مستقیم در بهار پس از رفع سرمای بهاره بذرها در عمق نیم سانتی متری کاشته می شوند. اگر در خانه یا گلخانه اقدام به کشت بذر گلهای آهار نموده اید می توانید این کار را زودتر در اواخر زمستان یا اوایل بهار کاشته و سپس این گیاه را در مرحله ۴ الی ۶ برگی به بیرون انتقال داده و در محل اصلی به فاصله ۱۵ الی ۲۰ سانتی متر از همدیگر نشاء کنید همچنین اگر بذرها را بصورت مستقیم در خاک باغچه کشت میکنید بهتر است که خاک را تا عمق ۲۰ سانتی متری به خوبی نرم و آماده سازی نمائید.

 

Zinnia-seeds

بیماریها و آفات :13e965e6aaa24904149ff04473b22747

شایعترین, بیماری قارچی آهار, سفیدک پودری می باشد که در شرایط مرطوب این گیاه را مبتلا نموده و در صورت عدم کنترل این بیماری در نهایت باعث ازبین رفتن گیاه می گردد. جلوگیری از خیس شدن برگها در موقع آبیاری و آبیاری به اندازه و کاشت گلها در مکان آفتابی میتواند خطر این بیماری را کمتر نماید. در مورد آفات نیز اصولا گل آهار حساسیت زیادی نسبت به آنها ندارد. اما بایستی مراقب فعالیت شته ها و کنه های تار عنکبوتی باشید.

 

 

zinnia-elegans

 


آهار، پابلنـد، پرپر، گل درشـت، تک رنگ قرمز

بدون نظر

113

 

نام :                  آهار113

کد محصول :     ۱۱۳

نام علمی :       Zinnia elegans

خانواده :           Asteraceae

خصوصیات :      پابلند – پرپر– گل درشت

رنگ :                 قرمز

ارتفاع :             ۷۰ – ۱۰۰ سانتیمتر

پهنا :                 ۶۰ سانتیمتر

تعداد بذر در هر گرم : ۱۲۰ عدد

تعداد بذر مورد نیاز : ۱۳ گرم یا ۱۵۰۰ بذر برای ۱۰۰۰ بوته

دمای مناسب جوانه زنی: دمای ۲۲ – ۲۰ درجه سانتیگراد در ۷ تا ۱۰ روز

دمای مناسب برای رشد گیاه : ۱۶ – ۱۸ درجه سانتیگراد

زمان گل دهی : ۲ – ۳ ماه بعد از کاشت بذر

مورد مصـرف : کاشت به عنوان گیاه پوششی یکساله وگل شاخه بریده

 

معرفی گل آهار :

آهار با نام علمی Zinnia از خانواده Asteraceae و بومی کشور مکزیک می باشد.و بخاطر داشتن گلهای بسیار زیبا با رنگهای متنوع و گرم استفاده از آن در گلکاری خیلی مرسوم می باشد.

گل آهار گونه های زیادی دارد که گیاهانی یکساله یا چندساله می باشند ولی معمولا گونه هایی که امروز بعنوان گیاهان زینتی کاشته میشوند بصورت گیاه یکساله مورد استفاده قرار می گیرند.

Zinnia-Double-Zahara-Strawberry-photo-PanAmerican-Seed

از گلهای آهار میتوان برای کاشت در گلدان (اقسام پاکوتاه) و یا حاشیه باغچه ها استفاده کرد همچنین گلهای آهار بصورت گل شاخه بریده نیز قابل استفاده

می باشند.

پرورش گل آهار بسیار آسان بوده و گلدهی این گیاه معمولا ۲ الی ۳ ماه پس از کاشت بذر و حدودا در اواخر بهار شروع شده و تا اوایل پائیز و شروع فصل یخبندان

ادامه پیدا میکند.

از گونه های مهم آهار Zinnia elegans مترادف با Z.Violacea که در زبان انگلیسی Common Zinnia youth and old ege

می باشد.

دارای ارقام پاکوتاه به ارتفاع ۳۰ سانتی متر وارقام پابلند به ارتفاع ۹۰ ساتی متر می باشد. و نیز گل ریز و گل درشت بوده و همچنین دارای اقسام کم پر و پرپر می باشد و بطور کلی گیاهی با تنوع زیاد و رشد سریع است که از خیلی قدیم کاشتن  آن در ایران معمول بوده است.

آبیاری :7653453

گل آهار تا حدودی به کمبود آب و خشکی مقاوم می باشد ولی خشکی زیاد باعث محدود شدن رشد گیاه و پژمردگی و افت کیفیت گلها و کاهش تعداد گلها می گردد.بنابراین در روزهای گرم تابستان فواصل آبیاری کوتاهتر شود و وجود رطوبت پایدار و همیشگی در پای گیاه در رشد و گلدهی آن بسیار موثر می باشد و آبیاری بیش از اندازه و بخصوص اگر خاک به گونه ای باشد که آب اضافی را در خود نگه دارد و بصورت خیس و غرقابی درآید موجب پوسیدگی ریشه و شیوع بیماریهای قارچی می گردد.

 

SONY DSC

نور : 7653453

گل آهار در نور مستقیم آفتاب رشد بهتری دارد و نور کم موجب بلند شدن و ضعیف شدن ساقه ها و کوچک شدن اندازه و کم شدن تعداد گلها و پریدگی رنگ برگها و همچنین شیوع بیماریهای قارچی مخصوص کپک سفیدمی گردد.شدت زیاد نور خورشید بخصوص زمانی که هوا نیز گرم باشد منجر به سوختگی نوک و حاشیه برگها, ریز شدن گلها و کوتاهی عمر آنها میشود.

 

img_46642

دما : 13e965e6aaa24904149ff04473b22747

گل آهار به سرما حساس بوده و دمای زیر صفر و یخبندان باعث از بین رفتن آن می گردد و بایستی این گیاه را موقعی به بیرون انتقال داد که حداقل دمای شبانه ۱۰ درجه سانتی گراد باشد .کاشت بذرها نیز بصورت مستقیم بایستی در چنین دمایی صورت بگیرد. گرمای بیش از حد نیز باعث کاهش قطر گلها و تعداد گلها می گردد بنابراین در شرایطی که هوا خیلی گرم باشد اگر گلها در گلدان باشند انتقال آنها در بعد از ظهر به محل سایه مفید خواهد بود.

 

colorful-zinnia-flowers

خاک :13e965e6aaa24904149ff04473b22747

آهار از گلهای مقاومی است که در شرایط معمولی باغچه نیز رشد میکند و در خاکی که دارای زهکش خوبی باشد رشد بهتری خواهد داشت وجود مواد آلی در خاک به رشد این گیاه کمک میکند بنابراین اگر در خاک مورد استفاده برای کاشت گلهای آهار از خاک برگ یا کود دامی کاملا پوسیده استفاده شود موثر خواهد بود.

 

GyRx1Bu

تکثیر :13e965e6aaa24904149ff04473b22747

گل آهار با استفاده از بذر تکثیر می یابد در شرایط کاشت مستقیم در بهار پس از رفع سرمای بهاره بذرها در عمق نیم سانتی متری کاشته می شوند. اگر در خانه یا گلخانه اقدام به کشت بذر گلهای آهار نموده اید می توانید این کار را زودتر در اواخر زمستان یا اوایل بهار کاشته و سپس این گیاه را در مرحله ۴ الی ۶ برگی به بیرون انتقال داده و در محل اصلی به فاصله ۱۵ الی ۲۰ سانتی متر از همدیگر نشاء کنید همچنین اگر بذرها را بصورت مستقیم در خاک باغچه کشت میکنید بهتر است که خاک را تا عمق ۲۰ سانتی متری به خوبی نرم و آماده سازی نمائید.

 

Zinnia-seeds

بیماریها و آفات :13e965e6aaa24904149ff04473b22747

شایعترین, بیماری قارچی آهار, سفیدک پودری می باشد که در شرایط مرطوب این گیاه را مبتلا نموده و در صورت عدم کنترل این بیماری در نهایت باعث ازبین رفتن گیاه می گردد. جلوگیری از خیس شدن برگها در موقع آبیاری و آبیاری به اندازه و کاشت گلها در مکان آفتابی میتواند خطر این بیماری را کمتر نماید. در مورد آفات نیز اصولا گل آهار حساسیت زیادی نسبت به آنها ندارد. اما بایستی مراقب فعالیت شته ها و کنه های تار عنکبوتی باشید.

 

 

zinnia-elegans

 


صفحه 1 از 41234