بایگانی برای دسته "بذر گلهای زینتی در بسته بندی پاکتی"

معرفی گل استاتیس(لیمونیوم)، پابلند، الوان

بدون نظر

هدر

نام فارسی (Persian name):

جا عکس

استاتیس ،لیمونیوم یا گل شصت عروسان

کد محصول(Product code):

۱۷۰

نام علمی (Scientific name):

Limonium sinuatum (L.)Mill

خانواده (Family):

Plumbaginaceae

نام انگلیسی (Common name):

commonly known as statice, sea lavender, notch leaf marsh rosemary, sea pink, wavyleaf sea lavender

خصوصیات (Specifications):

گلها الوان، پرگل

رنگ گل (Flower color):

رنگ‎های متنوعی مانند سفید، صورتی،آبی، بنفش،زرد و… دارد.

ارتفاع (Height):

۴۰ تا ۷۰ سانتیمتر

پهنا یا سایهانداز “Canopy or Spread“:

۳۰ سانتیمتر

فاصله کاشت (Planting distance):

۳۰-۴۰ سانتیمتر

تعداد بذر در هر گرم(Number of seeds per gram):

۳۵۰-۴۰۰ عدد

مقدار بذر مورد نیاز (Seed amount):

یک گرم برای ۱۰۰۰ بوته و یا ۱۵۰۰ دانه برای ۱۰۰۰ بوته

دمای مناسب جوانه زنی(Optimal temperature for germination):

۱۶ تا ۲۰ درجه سانتیگراد در ۱۰ الی ۱۵ روز

دمای مناسب رشد (Optimal temperature for growing):

۲۵-۳۰ درجه سانتیگراد

زمان گل دهی (Flowering time):

حدود ۳ ماه پس از کاشت

موارد مصـرف (uses):

به‎دلیل داشتن کاسه گل رنگارنگ و ماندگار که علاوه بر استفاده زینتی در فضاهای سبز ، باغچه‎ها و گلدان بیشتر به‎عنوان گل شاخه بریده و گل خشک کاربرد دارد.

 

 

 

برای دیدن اسامی مترادف (Synonyms) گل استاتیس اینجا کلیک کنید.

برای دیدن شرح گیاه‎شناسی (Description) گل استاتیس اینجا کلیک کنید.

معرفی گیاه (Introduction):

 

گل استاتیس گیاهی چندساله ازتیرهPlumbaginaceae با نام علمی Limoniumsinuatum (L.) Mill.و نام انگلیسی sea lavender می‎باشد که بومی نواحی مدیترانه‎ای و مصر می‎باشد.این گیاه به‎صورت طبیعی (خودروی) در ایران نمی‎روید، اما به ‎عنوان گیاه زینتی در برخی مناطق کشور کاشته می‎شود.

با وجودی که گیاه چندساله می‎باشد اما گاهی به‎عنوان یک‎ساله کاشته می‎شود. به‎دلیل داشتن جام گل متنوع و رنگارنگ محبوبیت خاصی در میان پرورش‎دهندگان گل و گیاه دارد. جام گل کاغذی آن، حتی پس از خشک شدن نیز فرم زیبا و رنگ خود را حفظ می‎کند و علاقمندان زیادی شاخه‎های آن را به‎عنوان گل خشک در منازل و یا در تاج گل استفاده می‎کنند. داشتن رنگ‎های متنوع و برگ‎های مضرس زیبا، به‎صورت پوششی و یا مخلوط با سایر گیاهان زینتی زیبایی خاصی می‎آفریند.

پرورش این گیاه به‎دلیل تکثیر آسان و مقاومت در برابر آفات و امراض کار چندان سختی نیست و پرورش‎دهندگان مبتدی و غیر متخصص نیز به‎آسانی می‎توانند با کاشت آن در باغچه‎ها و بالکن‎های آفتاب‎گیر لذت ببرند.

این گیاه حدود ۳ ماه پس از کاشت گل می‎دهد. اواخر بهار تا اوایل پاییز گل‌های بنفش مایل به آبی، صورتی و سفید و زرد و ارغوانی آن ظاهر می‌شوند. در صورت برداشت ساقه‎های گل‎دار، ساقه‎های جدیدی تولید و گلدهی بادوامی خواهد داشت.

در صورتی که به عنوان گل شاخه بریده کاشته شود بهترین زمان برای برداشت گل به عنوان شاخه بریده زمانی است که کاسبرگ ها باز شده و رنگ گل ها ظاهر شده است.

 

 

 

Limonium_macrophyllum_flow

 

آبیاری(Irrigation) : 7653453

 

این گونه گیاهی نیاز آبی پایین دارد و در مناطق دارای بارندگی کم و یا با آبیاری کم نیز قابل کشت است. از آبیاری بیش از حد و ایجاد حالت غرقابی خودداری شود چرا که ممکن است موجب شیوع بیماری در گیاه شود. در نواحی معتدله که دمای هوا خنک‎تر است، دوره‎های آبیاری را می‎توان بیشتر در نظر گرفت اما در مناطق گرمسیری به‎دلیل افزایش تبخیر و تعرق، آبیاری بهتر است در مواقع خنکی روز مانند صبح و عصر در مواقع لزوم و با فواصل زمانی کمتر آبیاری انجام شود.

 

 

 

whxggkbvlar__00747.1417039054.1280.1280

 

 

نور (Light) : 7653453

 

برای رشد ایده‎آل به آفتاب کامل نیاز دارد. نسبت به سایر گیاهان برگ پهن،نور شدید و مستقیم خورشید را به‎خوبی تحمل می‎کند. شیب‎های رو به جنوب و آفتابگیر در باغچه‎ها را به کاشت آن اختصاص و یا اگر گیاه را در گلدان و بالکن پرورش می‎دهید، بهتر است در معرض نور کامل خورشید قرار گیرد. شرایط سایه باعث رشد رویشی بیشتر و عدم تولید متناسب گل در گیاه می‎گردد.

 

 

 

 

LimoniumSinuatum

 

 

 

دما(Temperature) :13e965e6aaa24904149ff04473b22747

 

با شرایط مختلف دمایی سازگار بوده ولی برای رشد ایده‎آل و داشتن ساقه ‎وسنبله‎های زیبا نیازمند دماهای بین ۲۵ تا ۳۰ سانتیگراد است که البته تا حدودی متحمل به دماهای بالاتر نیز می‎باشد. حداقل دمای قابل تحمل آن در زمستان ۵- درجه سانتیگراد می‎باشد که همانند بسیاری از گیاهان پس از بیدار شدن و مخصوصاً در مراحل زایشی نسبت به سرما حساس است. هر چه شرایط رویشی و دما برای گیاه مناسب و محدودیت‎ها کمتر باشد، گل‎آذین درشت تر تولید می‎کند و گلدهی بادوامی دارد. بذرها در دمای ۱۶ تا ۲۰ سانتیگراد در مدت یک تا دو هفته جوانه زده و سبز می‎شوند.

 

 

 

 

Limonium_sinuatum_pastel_shades

 

 

 

خاک(Soil) :13e965e6aaa24904149ff04473b22747

 

گیاه متحمل به شوری خاک می‎باشد و معمولاً در کلیه کلاس‎های بافتی قادر به استقرار می‎باشد. ولی در خاک‎های سبک با زهکشی و مواد آلی مناسب رشد مطلوبی دارد. در شرایط سخت بیابانی و خاک‎های شور گل‎آذین گیاه کوچک و گلها رنگ پریده می‎باشد. برای افزایش ماده آلی خاک از مواد آلی گیاهی و کود حیوانی کاملاً پوسیده استفاده می‎شود. تناسب مواد معدنی (نیتروژن، فسفر و پتاسیم) خاک برای رشد متعادل گیاه مهم است. برای مثال تغذیه بیش از حد گیاه با نیتروژن موجب رشد رویشی زیاد و تولید گل کمتر در گیاه می‎شود.

 

 

 

 

6734f437-cc0c-2217-7b62-50289f8e8659

 

 

 

تکثیر (Reproduction): 13e965e6aaa24904149ff04473b22747

 

به سه روش تکثیر می‎یابد:

کاشت بذر:

بهترین روش تکثیر این گیاه بوده و به صورت کاشت بذر در خزانه و کاشت به‎صورت مستقیم در زمین اصلی امکانپذیر است. کاشت بذر در پاییز یا اوایل بهار صورت می‎گیرد. در صورت کاشت در خزانه در مرحله ۶ برگی به زمین اصلی منتقل می‎شود. برای افزایش درصد جوانه زنی بذر گل شصت عروسان،تیمار سرمادهی به مدت ۷ روز در دمای صفر تا ۵ درجه سانتیگراد و خیساندن به مدت۴۸ ساعت،باعث تحریک بذرها برای جوانه‎زنی می‎شود.

روش قلمه زنی:

– تهیه قلمه از بیخ ساقه (از قسمت تحتانی ساقه) در زمستان و اوایل بهار و قرار دادن آنها در ماسه نرم و مرطوب.

روش تقسیم بوته:

– تقسیم بوته در اوایل بهار قبل از بیدار شدن گیاه که در این روش کل بوته از خاک خارج و تقسیم می‎شود و هر یک به‎عنوان پایه جدید کاشته می‎شود.

 

 

 

 

mike-darcy-lettuce-web

 

 

 

بیماریها و آفات (Diseases & Pests) :13e965e6aaa24904149ff04473b22747

 

این گیاه آفت و یا بیماری خاصی ندارد و به راحتی می‎توان بدون نگرانی آن را در باغچه‎ها و فضاهای سبز کشت نمود.

 

 

lqjxgrdq


شقایق نعمانی(انمون)

بدون نظر

شقایق نعمانی

 

 

آنمون گیاهی است که دارای گلهای زیبا به رنگهای مختلف بوده وبرای کاشت درحاشیه ها, تپه گلهاو قطعات گلکاری استفاده می شود.

طرز کاشت :

خزانه کاری :  بذرآنمون رااوایل تااوخر بهـاردرشاسی سردکاشتـه و روی بذرا با اندکی خاک برگ الک شده می پوشانیم. دمای مناسب جوانه زنی۱۶تا۲۰درجه سانتیگراد بوده و دمای بیشتراز ۲۰ مانع جوانه زنی می شود.

نشا کاری : پاییـزدرمحل اصلی به صورتی که طوقـه گیاه درسطح خاک قرار گیردنشا می کنیم.درزمستان بایدگیـاه را به وسیله برگهای خشک یاخزه از سرما محافظت نمود.

آب وهوا : به محل آفتابگیریانیمه سایه بارطوبت معمولی وآبیاری منظم احتیاج دارد.

خاک :  در خاک سبک وحاصلخیز نتیجه خوبی میدهد.

زمان گلدهی : گیاه در بهـار سال بعد گل میدهددربعضی مناطق گیاه آنمون درگلخانه کاشته ودربهار همان سال گل میدهد.وباگرم شدن هواگیاه به حالت رکودرفتـه ودربهارسال بعدحداکثر گل دهی را خواهد داشت.

 

 

شقایق        (21Anemone

 


شب بو زعفرانی

بدون نظر

شب بو زعفرانی.jpguiytutuy

 

 

شب بـو زعفـرانی(خیـری) گیاهی است دو ساله و یا چند ساله که با نام علمی cheiranthus cheiri نیز شناخته می شود و برای تزئیـن تپه ها،حاشیه هاو گلدان مورد استفاده قرار می گیرد.

طرز کاشت :

خزانه کاری : بذرگل شب بو را اواخر تابستان یاپاییز می کارندو در مناطقی که دارای تابستانه خنک هستند میتوان  اوایل بهاردرخزانه کاشت که گلهااوایل تابستان تا اوایل پاییز مرتبا ظاهر می شوند.

نشا کاری : پس ازبرطرف شدن سرمای زمستانه اواخر زمستان به فاصله ۳۰*۲۰ سانتیمتر در زمین اصلی نشا می کنیم.

کاشت مستقیم : از اواسط تا اواخر بهار بذر این گل را روی خطوطی  به فاصله۳۰و به عمق ۰/۵ سانتیمترکاشته وبعدازرشد آن را به فاصله ۵ سانتیمتر تنک می کنیم.

آب وهوا :  به محل آفتابگیرو رطوبت معمولی احتیاج دارد.

خاک : خاک مرغوب ولـی شنی همراه با خاک برگ پوسیده.

زمان گلدهی : این گیاه دراواخراسفند تا اواسط فصل بهار گل میدهد.

 

 

شب بو  زعفرانی     (20Erysimum


سرخارگل(اکیناسه)

بدون نظر

اکیناسه.jpg.'

 

 

سرخارگل گیاهی علفی وچند ساله ومقاوم به سرما واز گیاهان دارویی بسیارمهم محسوب می شودو لیکن به دلیل دارا بودن گلهای بسیار زیبا با ماندگاری طولانی ازگلهای زینتی به حساب می آیدکه به عنوان گیاه باغچه ای یا گل شاخه بریده استفاده می شود.

طرز کاشت :

خزانه کاری : بذرها ازنیمه اسفند تانیمه فروردین در خزانه یاگلخانه کاشته می شودوپس ازآنکه بوته هاتا اندازه ای بزرگ شدنددرتابستان به گلدانهای انفـرادی منتقل می شوند.

نشا کاری : درپاییـزبوته های حاصلـه به فواصل۳۰*۵۰ درزمین اصلی نشا میگردد.

آب وهوا : این گیاه شرایط نورکامل را می پسندد و خشکی را به خوبی تحمل می کند و بایستی قبل از هرآبیاری زمین کاملا خشک شده باشد.

خاک : درخاکهای سبک ومتوسط(لومی)نتیجه خوبی می دهد.

زمان گلدهی : از خرداد ماه تا ابتدای پاییز گل می دهد.

 

 

اکیناسه       (26Echinacea


زبان در قفا (دلفینیوم)

بدون نظر

 

دلفینیوم.jpg';kl[pk'[p;

 

دلفینیـوم گیاهی است یکساله که جهت تزئین محلهای کم عرض مانندحاشیـه باغچه ها و تراس ها و یا به صورت گل شاخه بریـده  مورد استفاده قرارمیگیردوحداقل دمای قابل تحمل آن-۱۵ درجه سانتیگراد است.

طرز کاشت :

خزانه کاری : بذر زبان در قفا را اوائل فروردین در خزانه می کارند.

نشا کاری :  پس ازآنکه بوته ها ۴-۵سانتیمترشدند(اردیبهشت ماه) در محل اصلی نشا می کنند.

کاشت مشتقیم :  بذراین گل را می توان درپائیز مستقیما درمحل اصلی کاشت.

آب و هوا : به نورکامل ورطوبت معمولی اما به طورروزانه احتیاج دارد بطوریکه خاک اطراف ریشه تبدیل به لجن نشود. بوتـه زبان درقفـابایداز وزش باددرامان باشد.

خاک : این گیـاه طالب خاکهای قابل نفوذ به آب وغنی ازکود پوسیده می باشد.

زمان گلدهی : معمولا درخرداد و تیر به گل می نشیند پس از پژمرده شدن گلها,چنانچه ساقه گل دهنده رابطول۴۰ سانتیمتر قطع کنند گیاه دوباره در مهر و آبان گل میدهند.

 

 

دلفینیوم(26Delphinium

 


صفحه 1 از 1012345...10...قبلی »